Prelekcje dla uczniów z okazji Tygodnia Bibliotek

Prelekcje dla uczniów z okazji Tygodnia Bibliotek

W dniu 9 maja z okazji Tygodnia Bibliotek w naszej bibliotece pod przewodnictwem pana Marka Sikorskiego, walczyliśmy ze smokami! Pan Marek jest historykiem sztuki, doktorem nauk humanistycznych i autorem wielu książek popularnonaukowych, w tym o smokach: Smok wawelski w kręgu mitu i historii, Smoki i smokobójstwo, Na tropach smoka wawelskiego oraz utworów literackich: Sen dziwny i straszny, Upiór w lustrze, Diabelski młyn. Autor przeprowadził trzy prelekcje pt. „Smoki i smokobójstwo. Mit walki ze złem”, „Na tropach smoka wawelskiego”, „Kamień smoczy. Historia pewnej mistyfikacji medycznej” w szkołach podstawowych: w Ochotnicy Górnej dla klas od V-VI, w Ochotnicy Dolnej – Młynne dla klas od III-VII oraz w Ochotnicy Dolnej Centrum dla klas gimnazjalnych.

Pan Marek opowiadał jak to przez wiele stuleci uczeni i teologowie uważali, że smoki istnieją i mają szatańskie pochodzenie. Opowiadano, że spotykano je w morzu, w powietrzu, w górach, w świecie podziemnym, a nawet w grobowcach. Kiedyś przyrodnicy i lekarze pisali o własnościach leczniczych smoczych kości i smoczej krwi.

Podczas spotkań uczestnicy dowiedzieli się o tych i innych osobliwościach dotyczących legendy smoka - również wawelskiego i wielu ciekawostek o tych stworzeniach występujących w tak licznych mitach i legendach. Prelekcje uzupełnione były bogato ilustrowaną dokumentacją ikonograficzną i malarską.

GALERIA