Węgierska gmina partnerem Gminy Ochotnica Dolna

Węgierska gmina partnerem Gminy Ochotnica Dolna

Pierwsza Gmina zagraniczna stała się Partnerem Gminy Ochotnica Dolna.

Rozmowy trwały od wiosny tego roku, przebiegały pozytywne i zaskutkowały wizytą władz Gminy Ochotnica Dolna w Ipolyniyek na Górnych Węgrzech na święcie winobrania . Tam też nastąpiło uzgodnienie treści umowy i podpisanie porozumienia w obecności Rady Gminy Ipolyniek, mieszkańców oraz przedstawicieli Gmin sąsiednich.

              Wspólna Msza Święta i uczestnictwo w występach łącznie z występem naszej kapeli ,,Wstuzecki” dopełniły całości .

W dniach 05-07 Października br. nastąpiła rewizyta przedstawicieli Gminy Ipolyniyek
i przebiegała przy wspaniałej pogodzie. Goście zwiedzili wieżę widokową na Lubaniu zachwycając się panoramą a następnie na spotkaniu w Wiejskim Ośrodku Kultury
w Ochotnicy Dolnej została podpisana umowa dwustronna  przez Wójta Gminy Ochotnica Dolna Stanisława Jurkowskiego oraz Starostę  Ipolyniyek Belę Hrubika.

Na spotkaniu tym został po raz pierwszy publicznie wykonany hymn młodzieżowy Gminy Ochotnica Dolna, którego autorem jest Michał Busek instruktor Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej.

Dzieci brawurowo zaśpiewały Hymn zaś Kapela "Wstuzecki" zaśpiewała dla Braci Węgrów przyśpiewkę regionalną po węgiersku, co również spotkało się z ogromnym aplauzem. Ladyslav Zsigmond największy winiarz z okręgu Ipolyn iyek prezentował swoją winnicę i wina. Chętni mogli pokosztował różnych smaków i posłuchać na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami win. Koncert Kapeli "Wstuzecki", miła atmosfera dopełniły całości wieczoru.

Siódmego Października w Niedzielę w Kościele Parafialnym w Ochotnicy Dolnej odbyła się Msza Polsko Węgierska, którą poprzedził przemarsz spod Urzędu Gminy w asyście Orkiestry Dętej i zespołów folklorystycznych "Nucicki" i "Spod Gorca". Sztandary z terenu gminy poprzedzały relikwie Św. Jana Pawła II, Św. Kingi oraz kopia Korony Św. Stefana. Jej oryginał znajduje się w Parlamencie Węgierskim a kopia została wykonana z datków narodu węgierskiego i posiada ogromną wartość ze względu na zastosowanie tych samych drogich kamieni i materiałów.

             We Mszy Świętej uczestniczyli: Pani Adriann Kormendy Konsul Generalny Konsulatu Węgierskiego w Krakowie. Starosta Ipolyniek Bela Hrubik z delegacją, Ks. Kustosz Korony św. Stefana Gyorgy Ferenc, Ks. Proboszcz parafii Ipolyniyek Parak Jozef, Burmistrz miasta Balog nad Iplom Peter Balint oraz Wójt Gminy Ochotnica Dolna Stanisław Jurkowski wraz z Pracownikami. Mszę koncelebrował ks. Proboszcz Parafii Ochotnica Dolna Paweł Legutko.

Po Mszy odbył się pożegnalny obiad w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej oraz okolicznościowy występ Chóru Kościelnego który został przygotowany specjalnie na tę okoliczność. Jeszcze raz na życzenie Węgrów "Wstuzecki" wykonały węgierską pieśń a na zakończenie wszyscy uczestnicy pozowali do wspólnego zdjęcia. Pożegnanie i wyjazd gości
z za granicy nastąpiło około godziny 15,00. Dziękujemy Wam Przyjaciele.

W sobotę przedstawiciele gmin partnerskich: Gminy Ochotnica Dolna i Gminy Ipolynyek podpisali w Ochotnicy porozumienie o współpracy. Wcześniej, pod koniec sierpnia, przedstawiciele gorczańskiej gminy uczestniczyli w uroczystościach winobrania w regionie Górnych Węgier, gdzie nastąpiło podpisanie woli współpracy obu partnerów. 

W niedzielę 7 października delegacje gmin wspólnie uczestniczyły w mszy św. w kościele parafialnym pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Ochotnicy Dolnej. Przedstawiciele obu gmin przynieśli ze sobą do kościoła koronę św. Stefana oraz relikwie św. Kingi i św Jana Pawła II. 
 
W niedzielnych uroczystościach oprócz przedstawicieli gmin na czele ze starostą Ipolynyek Bela Hrubikiem i wójtem gminy Stanisławem Jurkowskim udział wzięła także konsul generalna Węgier w Krakowie prof. Adrienne Körmendy. Uroczystości uświetniła Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna, dzieci i młodzież z zespołów regionalnych, poczty sztandarowe ze szkół podstawowych, drużyny harcerskiej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Ochotnicy Dolnej, Związków Podhalan oddział w Ochotnicy Dolnej i Tylmanowej.
 
tekst: PG, MW
źródło: Pieninyinfo.pl
zdjęcia: Magdalena Wojtarowicz
 
Artykykuł w prasie węgierskiej :
https://felvidek.ma/2018/10/paloc-goral-ket-jo-barat/

GALERIA