Z Ochotnicy i Tylmanowej, po inspiracje, do Słowacji i Austrii

Z Ochotnicy i Tylmanowej, po inspiracje, do Słowacji i Austrii

W dniach 5 – 8 września mieszkańcy Gminy Ochotnica Dolna odbyli podróż do Austrii i Słowacji, po dobre praktyki, w ramach wizyty studyjnej dofinansowanej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.  Dofinansowanie było przeznaczone na realizację projektu pn. „Nowe trendy w dywersyfikacji działalności rolniczej na przykładzie Austrii i Słowacji”.

Wyjazd studyjny był okazją do zainspirowania się dobrymi praktykami, w tym do wykorzystania zasobów i produktów lokalnych, zróżnicowania i ukształtowania terenu dla rozwoju turystyki ze szczególnym uwzględnieniem współpracy lokalnej oraz przeciwdziałania zagrożenia sezonowością usług. Spotkania wokół wytwarzanych lokalnie produktów ukazały uczestnikom współpracę podmiotów z obszaru, jako bezcenną skarbnicę wiedzy.

Podróż rozpoczęła się od wizyty w Ružomberok w Słowacji, gdzie uczestnikom zostały przedstawione informacje o prowadzeniu działalności, rozwiązaniach technicznych i logistycznych firmy Salaš Krajinka tj. bacówki połączonej z restauracją, piekarnią i wytwórnią sera. Była to okazja do spróbowania lokalnych produktów – serów w różnej postaci. Zostały również przedstawione dobre praktyki współpracy lokalnej.

Następnie uczestnicy udali się do Austrii, gdzie miało miejsce spotkanie z przedsiębiorcą i sadownikiem ze Stowarzyszenia sadowników i przetwórców Mostbarkeiten. Przekazane zostały informacje o wyrobie cydru, soków, naturalnych owocowych octów. Wizyta była połączona z degustacją cydru, octu i innych napojów.

W dalszej kolejności mieszkańcy Gminy Ochotnica Dolna odwiedzili gospodarstwo rolne Gailtål Bauer, gdzie odbyła się prezentacja gospodarstwa przez dzierżawcę oraz prezesa serowarni górskich Gailtaler Almsennereien pana Christofa Wassertheurera. Uczestnikom zostały przekazane informacje o stowarzyszeniu producentów sera z doliny Gailtal Gailtaler Almkäse. Odbył się również pokaz filmu o produkcji lokalnych wyrobów m.in. szpeku – tradycyjnej wędzonej szynki nacieranej licznymi ziołami i przyprawami.

Następnie miała miejsce prezentacja oferty rekreacyjnej regionu Nassfeld przez przedstawiciela szkółki narciarskiej, wypożyczalni nart, rowerów górskich i szkółki sportowej oraz outdoorparku pana Christiana Sölle. Po prezentacji uczestnicy odbyli przejazd kolejką kabinową Millenium Express do Nassfeld. U góry zwiedzono nowoczesny hotel Gartnerkofel****. Została zaprezentowana oferta turystyczna regionu z uwypukleniem efektów synergii na linii turystyka - zagospodarowanie hal i pastwisk - rolnictwo latem i zimą, inicjatywa Slow Food Travel.

Uczestnicy zwiedzili także gospodarstwo rolne Berger w Tröpolach. Jest to niewielkie gospodarstwo rolne o nowatorskim podejściu – mobilne kurniki, sprzedaż jajek, owce zarodowe – sprzedaż bezpośrednia wyrobów z jagnięciny, agroturystyka. Gospodarz - junior świadczy usługi rolne z wykorzystaniem własnego parku maszynowego. Celem takiego działania jest miejsce pracy we własnym gospodarstwie.  Tutaj wszyscy wysłuchali wykładu prezentującego rolnictwo w regionie „Trendy i szanse” prowadzonego przez Ing. Grader, Mag. Jaritz, Ing. Michaela Burgstaller z Regionalnej Izby Rolniczej oraz innych przedstawicieli Izby.  

Mieszkańcy Ochotnicy i Tylmanowej zwiedzili także serowarnię na hali Watschiger Alm z dzierżawcą panią Theresą Weidhofer (w regionie Nassfeld u podnóża szczytu Gartnerkofel). Odbywa się tam produkcja Gailtalskiego Sera Halnego z Chronioną Nazwą Pochodzenia oraz innych wyrobów produkowanych na hali: masło, karyncki bundz, jogurt, inne sery. Nastąpiła degustacja tych wyrobów.

Uczestnicy wizyty studyjnej wzięli udział w Redyku – lokalnym festynie w Rattendorf, święta z okazji zejścia krów z hali. Zwiedzili także gospodarstwo Zerza – Kartoffelbaue, którego właścicielem jest pan Heimo Oberauner. Oprócz tradycyjnej gospodarki mlecznej i hodowli bydła i trzody chlewnej specjalizuje się ono w produkcji wysokiej jakości ziemniaków najróżniejszych - 23 odmiany, sprzedawanych do odbiorców w ramach szlaku tematycznego Slow Food Travel. Produkuje także brandy, likiery i naturalny ocet. Uczestnicy zostali tutaj poczęstowani kartoflanką i delektowali się różnymi rodzajami ziemniaków.

Przyjmujący grupę z Ochotnicy i Tylmanowej gospodarze otrzymali upominki z Gminy Ochotnica Dolna, w tym mapy i informatory o naszym regionie, oraz zaproszenie do przyjazdu w Gorce.

Zakończeniem projektu będzie seminarium,  które odbędzie się na początku października. Nastąpi na nim podsumowanie wyjazdu i konfrontacja zagranicznych praktyk z naszymi.

 

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020
Operacja pn.  „Nowe trendy w dywersyfikacji działalności rolniczej na przykładzie Austrii i Słowacji”  ma na celu zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich tj. działań w zakresie budowania i wdrażania promocji produktów lokalnych, wspieranie przetwórstwa lokalnego oraz sprzedaży produktów, a także upowszechnianie i wzmacnianie świadomości społeczeństwa na temat agroturystyki i turystyki wiejskiej.
Beneficjent Gmina Ochotnica Dolna
 

GALERIA