Narodowe czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ochotnicy Dolnej po raz trzeci

Narodowe czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Ochotnicy Dolnej po raz trzeci

10 września 2019 roku w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej odbyło się wspólne czytanie zorganizowane w ramach akcji Narodowego Czytania zainicjowane przez Prezydenta RP w 2012 roku.

Gminna Biblioteka Publiczna w Ochotnicy Dolnej po raz trzeci wzięła udział w tej akcji. Do tej pory czytaliśmy Wesele Stanisława Wyspiańskiego oraz Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała 8 nowel: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa, Dym – Maria Konopnicka, Katarynka – Bolesław Prus, Mój ojciec wstępuje do strażaków – Bruno Schulz, Orka – Władysław Stanisław Reymont, Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski, Sachem – Henryk Sienkiewicz, Sawa – Henryk Rzewuski.

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Akcję rozpoczął przemówieniem Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk. Następnie młodsi czytelnicy biblioteki zaprezentowali inscenizację pt. „Książka naszym przyjacielem”, w której pokazali, nam dorosłym, wartość książki już od najmłodszych lat.

Na wspólne czytanie przybyli: Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk, Radni Rady Gminy Ochotnica Dolna: Maria Chlipała-Gołdyn, Irena Pawlik, Halina Ziemianek; dyrektorzy szkół: Józefa Grzywnowicz, Barbara Konopka, Grażyna Noworolnik, seniorzy z domu seniora; dzieci ze szkół z Gminy Ochotnica Dolna wraz z opiekunami i rodzicami.

Nowelę „Dym” Marii Konopnickiej czytali: wójt Tadeusz Królczyk, dyrektor Barbara Konopka, wydelegowane dzieci z poszczególnych szkół oraz czytelnicy GBP.

Narodowe Czytanie odbywa się w szkołach, przedszkolach, szpitalach, więzieniach, bibliotekach, muzeach i domach opieki społecznej oraz teatrach. Czytane jest na setki różnych sposobów - we fragmentach, w całości, z podziałem na role, głośno, publicznie, ale też w domowym zaciszu. W zeszłym roku powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie. 

GALERIA