Koncert Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna w ramach projektu

Koncert Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna w ramach projektu

W niedzielne popołudnie (24.11.) na scenie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Tylmanowej wystąpiła Orkiestra Dęta OSP z Ochotnicy Dolnej. Koncert był zwieńczeniem projektu realizowanego przez Gminę Ochotnica Dolna przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach programu „Małopolskie Orkiestry Dęte 2019 - NA START!”. Gmina Ochotnica Dolna otrzymała dofinansowanie na zadanie: pn. „Kultywowanie lokalnej twórczości poprzez doposażenie Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna oraz organizację koncertu”.

Zanim rozpoczął się koncert Wójt Gminy Tadeusz Królczyk przywitał gości, opowiedział o realizowanym przez Gminę projekcie i podziękował Marszałkowi Województwa Małopolskiego za dofinansowanie i możliwość rozwoju orkiestry. Następnie p. Halina Jagieła, w imieniu członków orkiestry odczytała króciutką rymowankę autorstwa lokalnej poetki pani Stanisławy Gołdyn, w którym znalazło się też kilka słów skierowanych do mieszkańców Tylmanowej. Mianowice Tylmanowianie zostali zaproszeni do przyłączenia się do współtworzenia orkiestry. Następnie Wójt Gminy przekazał zakupione z projektu instrumenty: saksofon altowy i sakshorn tenorowy, na których to saksofonistka oraz tenorzysta zagrali krótkie solo. W ramach projektu zakupiono również akcesoria muzyczne: książeczki marszowe oraz futerały na statywy i talerze perkusyjne oraz chimesy.

Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna od samego początku istnienia pełni szczególną rolę w życiu kulturalnym swojego regionu i znajduje się w czołówce orkiestr dętych w Małopolsce. Uświetnia swoją grą wszystkie najważniejsze uroczystości szczebla lokalnego, a występując poza granicami gminy a nawet kraju jest jej swoistą wizytówką.

W swoim repertuarze Orkiestra Dęta OSP Ochotnica Dolna posiada utwory patriotyczne, regionalne, kościelne, poważne, rozrywkowe, a także utwory filmowe. Orkiestra rozpoczęła koncert od utworu „Polonez” z filmu „Pan Tadeusz”. Następnie wykonała kilka utworów regionalnych, ponieważ celem zadania pn. „Kultywowanie lokalnej twórczości poprzez doposażenie Orkiestry Dętej OSP Ochotnica Dolna oraz organizację koncertu” jest utrzymanie tożsamości regionalnej wraz z popularyzacją tradycji kulturowych. Pieśni ludowe to pieśni wymyślane przez wiejskich pieśniarzy, a następnie spisane przez wiejską inteligencję czy etnografów. Jednym z najbardziej „płodnych” regionów pieśni ludowej są polskie góry. Piosenki góralskie znane są w każdym zakątku kraju i to właśnie one stanowią trzon naszej listy pieśni ludowych. Zgromadzona w Wiejskim Ośrodku Kultury w Tylmanowej publiczność wysłuchała między innymi pięknej góralskiej ballady o tytule „Dwie tęsknoty”, opowiadającej o „zalotach”, miłości i tęsknocie dwojga młodych ludzi, a zaśpiewali ją: Natalia Szczepaniak oraz Zbigniew Chlebek. Oprócz piosenek regionalnych orkiestra wykonała jeszcze utwory rozrywkowe i utwory filmowe z przepięknym wokalem Natalii Szczepaniak. W utworze „Zakochany pasterz”, który to orkiestra publicznie zagrała po raz pierwszy solo saksofonowe wykonała Magdalena Chlebek.

Po zagraniu przez orkiestrę ostatniego utworu prowadząca koncert - kierownik WOK w Ochotnicy Dolnej podziękowała kierownikowi Wiejskiego Ośrodka Kultury w Tylmanowej Panu Janowi Ligasowi za zaproszenie oraz współpracę.

Publiczność jednak nie pozwoliła orkiestrze i wokalistce zejść ze sceny. Na bis wykonano utwór „One Moment in Time”.

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

 

GALERIA