W Gminie Ochotnica Dolna świętowano 100 – lecie narodzin Jana Pawła II

W Gminie Ochotnica Dolna świętowano 100 – lecie narodzin Jana Pawła II

18 maja mieszkańcy Gminy Ochotnica Dolna świętowali 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. W wielu miejscach w Gminie odbyły się uroczyste majówki, w których dziękowano Maryi za Wielkiego Polaka i Jego pontyfikat.

Mieszkańcy popołudniem zbierali się nie tylko w kościołach parafialnych, ale także przy osiedlowych kapliczkach i tych położonych w górach. Niektórzy udali się w miejsca, gdzie bywał i modlił się Karol Wojtyła. Wiernych nie zabrakło zatem na Lubaniu, Gorcu, Skałce czy Błyszczu. Górale ochotniccy i tylmanowscy w tym szczególnym dniu prezentowali się w strojach regionalnych oddającym hołd św. Janowi Pawłowi II.

W majówce w „Wojtyłowej Gazdówce” w os. Skałka udział wziął Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk. Obecny był gospodarz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Ochotnicy Górnej. – proboszcz ks. dr Stanisław Kowalik. Oprawę muzyczną zapewniła kapela „Ochotni” z Ochotnicy Górnej.

Z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły przy budynku „Wojtyłówki” została wzniesiona kamienna kapliczka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego. Rzeźbę wykonał Kazimierz Sikora, a konstrukcję kamienną przygotował Antoni Gębacz z Tylmanowej. W pracach budowlanych uczestniczył także kustosz Wojtyłowej Gazdówki Andrzej Foks. Kapliczka powstała z inicjatywy i pod patronatem Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej. Z kolei panie z KGW w Ochotnicy Górnej podarowały ręcznie wyszyty ornat z wizerunkiem papieża Polaka, który również poświęcono.

W Tylmanowej mieszkańcy zgromadzili się na Błyszczu wokół kaplicy papieskiej. Została tam odśpiewana majówka oraz chwalebne te deum.  Następnie zabrzmiały góralskie skrzypce i basy, a wokół, niósł się dźwięk regionalnej muzyki granej przez kapelę tylmanowską. Majówka zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Barki” i innych pieśni majowych. Majówkę poprowadził ks. Robert Duda – rodak z Tylmanowej pełniący posługę kapłańską w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Ks. Robert wspomniał postać Ojca Świętego, nawiązał do Jego pobytu na Błyszczu oraz podkreślił, aby nie zapominać w życiu codziennym o nauce Jana Pawła II. Na koniec udzielił zgromadzonym pasterskiego błogosławieństwa. Symboliczne obchody 100 – lecia narodzin Karola Wojtyły zorganizował Związek Podhalan w Tylmanowej. Ze względu na wprowadzony w Polsce stan epidemiczny nie mogły one odbyć się w dostojniejszy sposób, tak jak pierwotnie planowano.  

GALERIA