„Mistrz tradycji” w Gminie Ochotnica Dolna

„Mistrz tradycji” w Gminie Ochotnica Dolna

W Ochotnicy Górnej, Ochotnicy Dolnej i Tylmanowej, od kwietnia br., trwają warsztaty z wyszywania i haftowania. Uczniowie pod okiem naszych lokalnych mistrzów tj. Joanna Dłubacz, Janina Król, Małgorzata Wąchała, uczą się dawnych technik szycia i poznają ich tajniki. Przedmiotem pracy są gorsety - tylmanowskie i ochotnickie oraz akcesoria góralskie: makatki, serwety, papucie, torebki, poszewki i in.

Spotkania odbywają się w Wiejskich Ośrodkach Kultury w Tylmanowej, Ochotnicy Dolnej i Ochotnicy Górnej w ramach projektu „Kultura ludowa i tradycja 2020”.

Warsztaty będą kontynuowane jeszcze do grudnia. W efekcie systematycznych zajęć powstaną po dwa gorsety – ochotnickie i tylmanowskie – oraz makatka z wzorem ochotnickim, torebka, papucie, poszewka na jaśka z haftem dziurkowym i trzy serwetki. Wykonane przez uczniów produkty można będzie obejrzeć w Wiejskich Ośrodkach Kultury. Ponadto z przebiegu zajęć powstanie materiał filmowy podsumowujący 9-miesięczną pracę rękodzielniczą.

Działania realizowane w ramach projektu ukierunkowane są na pielęgnowanie tradycji ludowej i dziedzictwa kulturowego. Celem jest zapewnienie ciągłości tradycji i przekazanie wiedzy młodemu pokoleniu, aby mogło kontynuować pozostawione przez przodków dziedzictwo. Działanie takie przyczyni się do ocalenia ginącego zawodu, a także do kultywowania i promowania lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz kształtowania poczucia przynależności do regionu.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

GALERIA