Wystawy tematyczne w Ochotnicy i Tylmanowej

Wystawy tematyczne w Ochotnicy i Tylmanowej

Kierownicy Wiejskich Ośrodków Kultury w Ochotnicy Dolnej, Ochotnicy Górnej i Tylmanowej zapraszają serdecznie mieszkańców Gminy Ochotnica Dolna, gości oraz turystów do obejrzenia wystaw tematycznych, które od najbliższego poniedziałku tj. 22 lutego, będą prezentowane w budynkach WOK. Wystawy można oglądać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 20.00.

Szczegółowe informacje dotyczące terminów i zakresów prezentowanych wystaw dostępne są na plakacie oraz na stronach i profilach facebookowych ośrodków kultury.

W Wiejskich Ośrodkach Kultury zostaną zaprezentowane trzy wystawy. Pierwsza z nich „Karol Wojtyła. Narodziny” jest już być może niektórym znana. Została przygotowana przez warszawskie Centrum Myśli Jana Pawła II w ubiegłym roku. Była prezentowana w Gminie Ochotnica Dolna w związku z setną rocznicą urodzin Papieża Polaka.

Kolejna wystawa „Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca Pamięci” prezentuje ważne historyczne miejsca we wszystkich trzech miejscowościach. Jest formą upowszechniania wiedzy o miejscach pamięci i ofiarach walk o wolność. Zawiera zdjęcia archiwalne, ale także współczesne. Opisy zostały zaczerpnięte z publikacji „Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca Pamięci” Dawida Golika i Wojciecha Muleta. Na tytułowej planszy zamieszczony został wiersz lokalnej poetki Stanisławy Gołdyn pt. „Hołd partyzantom”.

Ostatnia wystawa „Ocalić od zapomnienia” poświęcona jest grobom i mogiłom ofiar działań wojennych na terenie Ochotnicy i Tylmanowej. Burzliwe i krwawe dzieje Gminy Ochotnica Dolna pozostawiły po sobie dziesiątki mogił wojennych na cmentarzach, polanach i w górach. Wśród nich są mogiły pojedyncze i zbiorowe. Wystawa składa się ze zdjęć archiwalnych i współczesnych, ale także wzbogacona została rysunkami autorstwa Macieja Kuchty, które przedstawiają aktualne mogiły znajdujące się na cmentarzach parafialnych. Treść widniejąca na poszczególnych tablicach została zaczerpnięta z publikacji „Ocalić od zapomnienia” Dawida Golika. Wiersze, które znajdują się na planszach są autorstwa lokalnej poetki Stanisławy Gołdyn.

Wystawy „Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca Pamięci” i „Ocalić od zapomnienia” zostały opracowane przez Gminę Ochotnica Dolna dzięki pozyskanym środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Szczegółowe informacje dotyczące terminów i zakresów prezentowanych wystaw:

22.02. - 26.02.2021

WOK OCHOTNICA GÓRNA: Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca pamięci

WOK OCHOTNICA DOLNA: Karol Wojtyła. Narodziny

WOK TYLMANOWA: Ocalić od zapomnienia

 

01.03. - 05.03.2021

WOK OCHOTNICA GÓRNA: Ocalić od zapomnienia

WOK OCHOTNICA DOLNA: Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca Pamięci

WOK TYLMANOWA: Karol Wojtyła. Narodziny

 

08.03. – 12.03.2021

WOK OCHOTNICA GÓRNA: Karol Wojtyła. Narodziny

WOK OCHOTNICA DOLNA: Ocalić od zapomnienia

WOK TYLMANOWA: Ochotnica i Tylmanowa. Miejsca Pamięci

 

Zapraszamy!