W sobotę 7 stycznia odbyło się zebranie sprawozdawcze Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Ochotnicy Dolnej. Spotkanie było okazją do przekazania sprzętu zakupionego z budżetu gminy, w tym m. in. kamery termowizyjnej oraz mundurów zakupionych przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

W minionym roku strażacy Ochotnicy Dolnej wyjeżdżali 41 razy. Druhowie 11 razy wyzywani byli do gaszenia pożarów, 13 razy do likwidacji miejscowych zagrożeń.

– Chciałem podziękować wszystkim druhom za działalność i za to, że dbacie o bezpieczeństwo mieszkańców. Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo, zdrowie i życie, nad którym czuwacie – mówił Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna.

Sobotnie spotkanie było także okazją do podsumowań.  W zeszłym roku ze środków Gminy Ochotnica Dolna strażacy z OSP w Ochotnicy Dolnej zakupili kamerę termowizyjną za 26.592,30 zł. Dodatkowo na zakup agregatu gaśniczego wysokociśnieniowego otrzymali 30.565,50 zł . Łącznie na zadania OSP w Ochotnicy Dolnej wydała ze środków Gminy około 76.778,91 tys. zł.

W 2022r. Gmina Ochotnica Dolna zrealizowała projekt polegający na zakupie odzieży specjalistyczne dla strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Ochotnicy i Tylmanowej:
Koszty całkowite to 58 863,33 zł.
Przyznana kwota dofinansowania wynosi 37 265, 00 zł (63%).
Wkład gminy 21 598,33zł (37%)
W ramach projektu zostały zakupione:
• ubrania ochronne (komplet 3-częściowy składający się z kurtki, spodni i kurtki lekkiej) x 9 kpl.
• buty strażackie x 9 par
• hełmy x 9 szt.
– po trzy pakiety dla każdej jednostki OSP na terenie Gminy Ochotnica Dolna.

– Największą dyspozycyjność do wyjazdów w zeszłym roku uzyskał druh Sławomir Barnaś – podkreślił podczas zebrania Dariusz Tokarczyk Naczelnik OSP Ochotnica Dolna. – Warto zaznaczyć, że podczas przeprowadzonej przez Komendę Powiatową PSP inspekcji gotowości operacyjnej uzyskaliśmy ocenę bardzo dobrą, co świadczy o profesjonalizmie ratowników i utrzymaniu sprzętu w pełnej gotowości do działań ratowniczo – gaśniczych. Miłym akcentem zeszłego roku było wygranie przez naszą jednostkę Gminnych Zawodów Sportowo-Pożarniczych – dodał.

Podczas dyskusji Wójt Tadeusz Królczyk poinformował strażaków, że w budżecie gminy na 2023 rok zostało zabezpieczone 500 tys. zł na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Wójt Gminy Ochotnica Dolna na koniec oficjalnej części życzył strażakom oraz ich rodzinom bezpiecznych akcji i zdrowia, a także wszelkiej pomyślności w 2023 roku. Z kolei Maciej Mikołajczyk Przewodniczący Rady Gminy Ochotnica Dolna w imieniu Radnych także podziękował wszystkim strażakom za służbę i życzył bezpiecznych akcji.

W zebraniu uczestniczył brygadier Janusz Barnaś Zastępca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Targu, Bogdan Wygrecki Komendant Gminny ZOSP RP w Ochotnicy Dolnej, Stanisław Chryczyk Prezes OSP w Ochotnicy Górnej, Stanisław Noworolnik Prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP w Ochotnicy Dolnej.

Po zebraniu w remizie OSP w ochotnicy Dolnej odbył się opłatek oraz zabawa noworoczna dla członków Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Orkiestry Dętej OSP.