84. Rocznica wybuchu II wojny światowej. (1939-1945)

Dziś mija 84. Rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku dokładanie o godzinie 04:47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig- Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową Westerplatte, która znajdowała się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wcześniej Niemcy zbombardowali Tczew i Wieluń. W tym dniu bez wypowiedzenia wojny, wojska niemieckie zaatakowały Polskę po całej długości polsko-niemieckiej granicy. W czasie trwania wolny większość miast polskich zaatakowały naloty bombowe Luftwaffe.

Działania zbrojne z tych lat nie ominęły również naszej Ochotnicy i Tylmanowej. Na terenie naszej Gminy toczyły się walki, w których zginęło wiele osób, naszych mieszkańców. Nie możemy zapomnieć o ofiarach krwawej wigilii- mieszkańcach Ochotnicy Dolnej, którzy zginęli w tragicznych okolicznościach 23 grudnia 1944r. Dzień wcześniej w Tylmanowej, podczas niemieckiej pacyfikacji w os. Rzeka, także zginęło kilka osób.

Partyzantka rozwinęła się szczególnie w Ochotnicy Górnej, gdzie w październiku 1944r. została stoczona bitwa Ochotnicka.

Krwawym śladem II wojny światowej są na terenie naszej Gminy liczne groby i mogiły wojenne, w których spoczywają żołnierze różnych narodowości. Pamiętajmy, szczególnie dzisiaj, o tych którzy oddali swoje życie za naszą wolność i wolność naszej Małej Ojczyzny.

„… Polska jest w ojczystej mowie takiej drogiej, ukochanej i naszej starej tradycji przez naród kultywowanej. Jest w pamięci, książce, wspomnień chwili, w prochach przodków, którzy niegdyś o wolną Polskę walczyli…”- fragment wierszu poetki Stanisławy Gołdyn „Myśl Patriotyczna”.