Stowarzyszenie Odkrywamy Gorce, w ramach projektu „Tu się wszystko zaczęło – kongresowe rozmowy” wydało książkę graficzną dla dzieci i młodzieży pt. „Gorce wołoska kraina”.

Ta, niewielkich rozmiarów publikacja, to forma odkrywania przez najmłodszych kulturowego i przyrodniczego bogactwa Gorców. Treść książki umożliwia poznanie historii Wołochów – przodków dzisiejszych górali.

Książeczka prowadzi czytelnika przez góry i doliny, przez świat górskich pasterzy. W przyjemny i przystępny sposób wyjaśnia trudne terminy oraz prezentuje historię wołoskiego osadnictwa w Gorcach. To kompendium wiedzy o historii Tylmanowej i Ochotnicy związanej z kulturą pasterską, a także o przyrodzie i kulturze funkcjonujących w symbiozie i wzajemnie się formujących. Już w średniowieczu góry zostały zagospodarowane przez wołoskich pasterzy. Przez wieki ich praca ukształtowała pejzaż górski.

Autorem tekstu i ilustracji jest krakowski grafik Marcin Wierzchowski. Ekspertem merytorycznym podczas powstawania publikacji był Wojciech Mulet – właściciel skansenu Studzionki w Ochotnicy Górnej.

Dodatkowo, zostały opracowane karty edukacyjne pt. „Spotkajmy się na Szlaku Kultury Wołoskiej”. Jest to zbiór 23 interesujących zadań przeznaczonych dla dzieci, do wykorzystania podczas wędrówek. Karty opracowali Paulina Sroka i Marcin Wierzchowski.

Karty wspierają animowanie czasu dzieci, poszerzają ich wiedzę na temat historii odwiedzanych w Gorcach miejsc, a także wzbogacają o informacje i ciekawostki ze świata przyrody i geografii. Pozwalają także wspólnie – rodzicom i dzieciom – skomponować ciekawy plan wycieczki.

Każda karta zawiera jedno zadanie. Mimo numeracji, kolejność ich wykonywania jest dowolna i zależy od okoliczności.  Zadania nie są przypisane do konkretnych lokalizacji, jednak w większości dopasowane do odpowiedniego środowiska (np. polana, las).

Książeczka oraz karty edukacyjne, w połączeniu ze sobą, tworzą komplementarne narzędzie edukacyjne do zabawy w terenie.

Publikacja i karty pracy będą bezpłatnie dostępne podczas wydarzeń promocyjnych organizowanych już wkrótce w Gminie Ochotnica Dolna.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.