W niedzielę, 13 marca Stowarzyszenie Przyjaciół Doliny Dunajca kolejny raz obsadziło inkubatory ikry pstrąga, znajdujące się w górnym biegu Ochotnicy.

– Rzeka Ochotnica ma czysta i bogata w tlen wodę, która pozwala na skuteczny rozwój ikry i młodych ryb – tłumaczy Rafał Gawlyta prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Doliny Dunajca. – Liczymy, że przy zaangażowaniu mieszkańców, wędkarzy, przyrodników w poszanowanie przyrody i jej zasobów odbudujemy populację dzikich ryb – podkreśla.

Ochotnica jest jednym z ostatnich miejsc w regionie mogącym stanowić matecznik ryb łososiowatych w dolinie Dunajca. Przed Stowarzyszeniem Przyjaciół Doliny Dunajca wiele pracy by odbudować populacje pstrąga w Dolinie Dunajca.

Warto podkreślić, że Gmina Ochotnica Dolna jest obszarem, gdzie przed laty pstrąg potokowy występował powszechnie i rozmnażał się niemal w każdym górskim potoku. W wyniku ludzkiej działalności populacja tych ryb bardzo się zmniejszyła. Przyjaciele Doliny Dunajca i Polski Związek Wędkarski Okręg Nowy Sącz od kilku lat podejmują działania mające na celu przywrócenie pstrągów w Ochotnicy i jej dopływach.