Nagroda dla Stanisławy Noworolnik w konkursie literackim podczas XXIX Festiwalu Papieskiego w Białym Dunajcu

Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie Stanisławy Noworolnik – naszej lokalnej poetki z Tylmanowej. Pani Stanisława wzięła udział w konkursie literackim organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu w ramach XXIX Festiwalu Papieskiego.  Festiwal w tym roku przebiegał pod hasłem „Blask Prawdy – Veritatis Splendor”.

Tematyka konkursu literackiego dotyczyła Świętego Jana Pawła II i jego dziejowego posłannictwa. Teksty mogły być pisane gwarą bądź językiem literackim.

Pani Stanisława, do konkursu zgłosiła wiersz pt. „Pielgrzym”, w którym pisze m. in. o wizycie Jana Pawła II w Tylmanowej na Błyszczu. Miało to miejsce w 1972 r.  Za ten utwór, w kategorii dorośli, zdobyła nagrodę.

Zwycięzców konkursu literackiego wyłoniło jury w składzie: Aniela Bafia– była kronikarka Poronina, członek Związku Podhalan O/Poronin, Zofia Mieszczak – poetka ludowa, członek Związku Podhalan O/Biały Dunajec, Wanda Szado-Kudasikowa – poetka, regionalistka.

Gratulujemy serdecznie Pani Stanisławie, życzymy kolejnych sukcesów literackich, ale także dziękujemy za promocję Gminy Ochotnica Dolna na Podhalu.

Pielgrzym

Chcieli Cię wywieź chłopy z Tylmanowej,

góralskim wozem, wystrojonym w kwiaty,

byś mógł oglądać góry ukochane,

po których chętnie chodziłeś przed laty.

Dali Ci konia, wartkiego rumaka,

by Cię galopem wyniósł aż pod chmury,

ażebyś w drodze na Błyszcz… hen… wysoko,

patrzył z podziwem na Dunajec z góry.

A Ty jak pielgrzym, kamienistą drogą,

przez las szumiący i łąki kwieciste,

niosłeś pod niebo swą miłość do ludzi,

niosłeś do ludzi swoje serce czyste.

Stanisława Noworolnik