W minioną niedzielę, 14 sierpnia, w Ochotnicy Górnej, mieszkańcy, goście oraz turyści spotkali się na Szlaku Kultury Wołoskiej, w ramach wydarzenia kulturalnego pn. „Wiosna Wołoska”.

Rozpoczęło się ono od debaty na temat roli polan, skutków ich zarastania i przeciwdziałania temu zjawisku. Uczestnicy dowiedzieli się jak powstały tereny wypasowe w Gorcach, czym różnią się hale od polan i jaką rolę pełnią.

Następnie została zaprezentowana dawna wołoska metoda pozyskiwania terenów wypasowych. Rozbrzmiał dźwięk siekier. Drzewka zostały ścięte, okorowane i pocięte na mniejsze kawałki. Zapłonęła też symboliczna watra.

Wiosna Wołoska odbyła się w ramach realizowanego przez Gminę Ochotnica Dolna projektu „Spotkajmy się na Szlaku Kultury Wołoskiej”.

Podczas wydarzenia nie zabrakło muzyki z użyciem instrumentów pasterskich w wykonaniu Jana Smreczka i Jakuba Dobrzyńskiego, góralskiego śpiewu oraz regionalnego poczęstunku.

W wydarzeniu udział wzięli także partnerzy z Osturnii wraz z mieszkańcami.

Projekt „Spotkajmy się na Szlaku Kultury Wołoskiej” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Projekt jest realizowany razem z partnerem słowackim – Osturnią.