4 czerwca (niedziela) podczas Gminnego Dnia Dziecka odbędzie się również oficjalne otwarcie Parku Rozrywki w Ochotnicy Dolnej.

Park Rozrywki został utworzony z myślą o mieszkańcach naszej Gminy. To specjalnie przygotowana przestrzeń, która daje możliwość spędzania wolnego czasu, jest dodatkową formą wzbogacającą integrację społeczną i międzypokoleniową. To miejsce wypoczynku i rozrywki dla wszystkich grup wiekowych, jest doskonałym miejscem rodzinnej rekreacji, kreatywnej zabawy stymulującej rozwój fizyczny dostępny dla każdego, bez względu na wiek czy sprawność fizyczną.  Wejście do Parku Rozrywki jest dostosowane do osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich oraz dla rodziców i dzieci z wózkami.

Park rozrywki to miejsce gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Na terenie parku znajduję się wiele atrakcji, które zapewnią dobrą zabawę zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy lubią spędzać czas aktywnie na świeżym powietrzu. Znajdują się tam różne atrakcje, które zaspokoją potrzeby każdego odwiedzającego.

Dla miłośników sportów ekstremalnych przygotowano Skate Park. Jest to specjalnie przygotowane miejscem gdzie można uprawiać jazdę na deskorolce, hulajnodze, rolkach czy rowerze. Składa się z różnych przeszkód, które wymagają umiejętności i odwagi. Dla początkujących przygotowano łagodniejsze przeszkody, natomiast dla bardziej doświadczonych – bardziej wymagające.

Dla miłośników wspinaczki na terenie parku przygotowano ściankę wspinaczkową, dzięki której można doskonalić swoje umiejętności. Wspinaczka to świetna forma aktywności fizycznej, która pozwala wzmocnić mięśnie, poprawić kondycję i koordynację ruchową.

Dla miłośników wypoczynku na łonie natury przygotowano miejsce na ognisko z grillem. To idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną czy przyjaciółmi.

Dla najmłodszych przygotowano plac zabaw, gdzie mogą bawić się i spędzać czas w towarzystwie rówieśników. Znajdują się tam różne zabawki i urządzenia, które pozwolą dzieciom na rozwijanie swoich umiejętności motorycznych.

Dla fanów aktywności fizycznej przygotowano siłownię zewnętrzną. Jest to specjalnie przygotowane miejsce, gdzie można ćwiczyć na świeżym powietrzu. Znajdują się tam różne urządzenia do ćwiczeń, które pozwolą na wzmocnienie mięśni i poprawę kondycji.

OPIS PUNKTÓW BUDOWLANYCH NA TERENIE PARKU:

Obiekty budowlane:

Projekt 5 niewielkich obiektów: punkt obsługi parku linowego, lodowiska oraz wypożyczalni sprzętu rekreacyjnego, toaletę publiczną, punkt gastronomiczny wraz z niezbędnymi dla ich funkcjonowania instalacjami C.O., elektrycznymi i sanitarnymi oraz altanę parkową i wiatę śmietnikową.

Plac zabaw:

Ogrodzony plac zabaw dla dzieci, wyposażony w urządzenia zabawowe dla różnych grup wiekowych, obejmujący następujące elementy ( obiekty referencyjne firmy Lars Laj lub równoważne zamienniki, potrójna huśtawka łańcuchowa oraz zestaw zabawowy- forteca z drabinkami i zjeżdżalnią. Na placu zabaw znajdują się również tablice interaktywne „znajdź drogę”, „wyścigi”, „zegar”, tablica do malowania kredą oraz urządzenie do zabawy  z dźwiękiem.Przewidziano także specjalnie urządzenia dla niepełnosprawnych jak: karuzela oraz huśtawka dostosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

„Ścieżka bosych stóp” polega na poznaniu przez najmłodszych zróżnicowanej powierzchni i  faktury, angażując przy tym zmysł dotyku. Znajduje się 5 rodzajów ścieżek: żwirowa, z otoczaków, z kory, szyszek i piasku.

Skate Park:

Plac z urządzeniami służącymi do jazdy na deskorolce, hulajnodze, BMX lub na rolkach. Urządzenia zaprojektowano jako mobilne, dzięki czemu plac w sezonie zimowym może być wykorzystywany jako miejsce na lodowisko.

Park Linowy:

Przewidziano 5 tras o różnym stopniu trudności oraz trasę szkoleniową.

  • trasa dziecięca siatkowa ( składa się z 6 domków pomiędzy którymi rozmieszczone są przeszkody. Jest to trasa od ok. 3 roku życia, nie wymaga sprzętu alpinistycznego ponieważ wszystkie przeszkody zabezpieczone są specjalistycznymi sieciami, które zapobiegają upadkowi. Trasa przebiega ok. 1m nad ziemią).
  • trasa dziecięca przepięciowa ( trasa dla dzieci od 100 cm wzrostu. Składa się 13 podestów pomiędzy, którymi rozmieszczone są przeszkody oraz wejście i zejście. Trasa z systemem przepięciowym czyli uczestnicy muszą korzystać ze specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Trasa przebiega ok. 1m nad ziemią).
  • trasa przepięciowa dla dzieci ( trasa dla dzieci od 120 cm wzrostu. Składa się 13 podestów pomiędzy, którymi rozmieszczone są przeszkody oraz wejście i zejście z trasy. Jest to trasa z systemem przepięciowym, co oznacza że uczestnicy muszą korzystać ze specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Trasa przebiega na wysokości od 2 do 3m nad ziemią).
  • trasa przepięciowa dla dorosłych ( trasa dla osób od 140 cm wzrostu. Składa się z 15 podestów, pomiędzy którymi rozmieszczone są przeszkody oraz wejście i zejście. Jest to trasa z systemem przepięciowym, co oznacza że uczestnicy muszą korzystać ze specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Trasa przebiega na wysokości od 3 do 5m nad ziemią).
  • trasa przepięciowa dla dorosłych trudna ( trasa dla osób od 140 cm wzrostu. Składa się z 15 podestów, pomiędzy którymi rozmieszczone są przeszkody oraz wejście i zejście. Jest to trasa z systemem przepięciowym, co oznacza że uczestnicy muszą korzystać ze specjalistycznego sprzętu alpinistycznego. Trasa przebiega na wysokości od 6 do 8m nad ziemią).
  • trasa szkoleniowa ( trasa składa się z 3 podestów pomiędzy którymi rozmieszczona jest tzw. Tyrolka i jedna konkurencja linowa oraz wejście i zejście z trasy.

Ścianka wspinaczkowa:

Wolnostojąca ścianka wspinaczkowa. Ścianka podzielona na dwie części: część A i część B, w każdej z nich istnieje możliwość poprowadzenia 4 niezależnych tras wspinaczkowych:

CZĘŚĆ A- ścianka typu „skała” przeznaczona do wspinaczki rekreacyjnej. Wspinaczka odbywa się przy użyciu  chwytów wbudowanych w panel. Minimalna szerokość jednej drogi wspinaczkowej – 1,2 m.

CZĘŚĆ B- Ścianka przeznaczona do wspinaczki rekreacyjno-sportowej. Zamocowane są chwyty wspinaczkowe w ilości 5szt./m2. Minimalna szerokość jednej drogi wspinaczkowej – 1.2m.

Siłownia zewnętrzna – flow park:

Siłownia zewnętrzna  w formie tzw. Flow park, dająca możliwość uprawiania klisteniki, czyli aktywności fizycznej polegającej na treningu siłowym opartym na ćwiczeniach z wykorzystaniem własnej masy ciała. Występują następujące urządzenia: kółka gimnastyczne, ławka prosta, ławka skośna, potrójne poręcze do dipów, drabinka pozioma, drabinka pionowa, 4 drążki poziome, 2 poręcze niskie do pompek i ścieżka parkur.

Miejsce na ognisko z grillem:

Przy budynku małej gastronomii znajduję się miejsce do rozpalania ognisk i organizowania pikników. Miejsce otoczone jest ławami betonowymi i wyposażone w grill.