Miło nam poinformować, że kolejne wydarzenie promujące nowo wydany komiks „Przybysze. Wołosi w Ochotnicy i Tylmanowej” odbędzie się, zaraz po Świętach Wielkanocnych, tj. 19 kwietnia (wtorek) o godz. 18.00 w Muzeum Komiksu w Krakowie (ul. Józefa Sarego 7).

Podczas wydarzenia Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna wraz z autorami komiksu tj. Marcinem Wierzchowskim – twórcą grafik, Arturem Wabikiem – autorem scenariusza oraz Wojciechem Muletem, który udzielał wsparcia merytorycznego podczas prac nad wydawnictwem, zaprezentują wydawnictwo.

Odbędzie się także prezentacja wystawy „Wołosi w Ochotnicy i Tylmanowej” składającej się z kilku infografik, zawierających informacje dotyczące Wołochów i dziedzictwa pozostawionego przez nich: pasterstwa, życia na szałasie, wyrobu oscypka, hal i polan – roślinności, która je porasta oraz procesu zarastania. Treść jest ilustrowana grafikami, które w ciekawy sposób prezentują wiedzę historyczną i kulturę wołoską. Opisy do plansz przygotował Wojciech Mulet, zaś grafikę wykonał Marcin Wierzchowski.

W ramach promocji, uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatne egzemplarze komiksu.

Serdecznie zapraszamy!

Komiks „Przybysze” prezentuje początki osadnictwa wołoskiego w Gminie Ochotnica Dolna. Akcja wydarzeń opisanych w komiksie rozgrywa się stricte u nas – w Tylmanowej i w Ochotnicy. Grafika odzwierciedla krajobraz Gorców– z powodzeniem można dostrzec charakterystyczne elementy tutejszej przyrody. Autorzy zadbali także o detale związane z ubiorem, narzędziami, pasterstwem, architekturą – jednym słowem kulturą materialną i duchową Wołochów i lokalnej ludności.

W komiksie została opowiedziana kilkuwątkowa historia dotycząca m. in. przybycia Wołochów, ludu pasterskiego, na terytorium Gminy Ochotnica Dolna, ich komunikacji i asymilacji z lokalną ludnością, walki o przetrwanie w górach. W komiksie nie mogło zabrakło także wątku miłosnego.  Komiks ukazuje jak wspólne działania, nawet odmiennych kulturowo grup, mogą przyczynić się do pokonania wspólnego wroga i zapewnienia bezpieczeństwa i wolności mieszkańcom.

Środki na ww. zadanie pochodzą z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Pozyskana przez Gminę Ochotnica Dolna dotacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Operacja realizowana jest w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego kierowanego przez społeczności wdrażanej przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Gorce-Pieniny”.