Od wakacyjnych warsztatów, związanych z kulturą pasterską, rozpoczynamy cykl wydarzeń, które będą odbywać się na Szlaku Kultury Wołoskiej, w Gminie Ochotnica Dolna, aż do jesieni.

Warsztaty zaplanowane zostały na czerwiec i lipiec. Będą koncentrować się wokół pięciu bloków tematycznych: rzeźba, obróbka wełny owczej, gra na instrumentach pasterskich, tworzenia pasterskich narzędzi, wyposażenie bacówki, wyrób serów i oscypków. Warsztaty prowadzą: Jarek Buczek – ochotnicki baca, Andrzej Budz – muzyk, twórca i rekonstruktor instrumentów pasterskich, Józef Tokarz– rzeźbiarz, Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej,  Katarzyna Broda-Firla – instruktor wokalu.

Zapraszamy serdecznie do zapisów. Szczegóły na plakacie.

Ponatdo, w ramach zadania „Spotkajmy się na szlaku Kultury Wołoskiej” realizowanego przez Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej z programu „EtnoPolska 2022”, oprócz warsztatów związanych z kulturą pasterską, w sierpniu zostanie zorganizowana, po raz XXVI, Watra Ochotnicka, której będzie towarzyszyć tradycyjnie wystawa prac twórców ludowych. Odbędzie się także nadanie wieży widokowej na Gorcu imienia Dawida Wołocha – zasadźcy Ochotnicy oraz zostanie opracowany i wydany kalendarz ścienny na 2023 r. związany z Kulturą Wołoską i tradycją pasterską.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.