Pierwsze wakacyjne warsztaty, na Szlaku Kultury Wołoskiej, mamy za sobą. Wczoraj (28 czerwca) w Ochotnicy Górnej, w bacówce u Jarka Buczka – ochotnickiego bacy – odbyły się warsztaty z wyrobu serów i oscypków oraz tworzenia pasterskich narzędzi.

Warsztaty z wyrobu serów i oscypków rozpoczęły się od poznania historii bacy Jarka Buczka, który opowiedział o sobie, ale także o bacowaniu – zanikającym już niestety zawodzie.

Następnie został poruszony temat produkcji serów, który, tak naprawdę, trwa przez cały rok.

Uczestniczy, na własnej skórze, doświadczyli 5 etapów tworzenia oscypków. Szybko okazało się, że chociaż mężczyznom siły nie brakuje, to , „pucenie gołki” wcale proste nie było. Baca musi mieć siłę! I wytrzymałość, bo spędza z owcami aż 5 miesięcy. Co ciekawe po tym okresie baca rozróżnia każdą owcę i dokładnie zna jej charakter.

Za oscypek – ser w dużej formie – może być uznany ser robiony z czystego owczego mleka lub z dodatkiem krowiego (40%). A na jeden oscypek wchodzi aż 5/6 litrów owczego mleka.  Gołka to mały serek.

Pięć najważniejszych etapów robienia oscypka lub gołki to:

  1. Odmierzenie w cyrpoku początkowej formy sera. Delikatne, ręczne wyciskanie serwatki.
  2. Umieszczenie sera w ciepłej wodzie oraz przebijanie. Przebija się oscypka patyczkiem przez bok i wyciska pozostałą serwatkę. Ważne by oscypek nie pękł podczas tego procesu, bo taki zostanie już do końca.
  3. Odciśnięcie pozostałej serwatki zahartowanymi rękami.
  4. Umieszczenie oscypka w formie oraz wyprofilowanie go.
  5. Ściągnięcie formy. Oscypka hartuje się w zimnej wodzie, później spędza on około 12 godzin w solance, odpoczywa i jest gotowy do wędzenia.

Uczestnicy podczas warsztatów z tworzenia pasterskich narzędzi dowiedzieli się, z jakich narzędzi korzysta baca i jak wygląda proces ich powstawania.

Narzędzia, z których korzysta baca w swej pracy to:

Gieleta – wiaderko do dojenia

Puciera – duża beczka, do której wlewa się mleko po udoju

Ferula – narzędzie do mieszania mleka

Toporek – narzędzie do przecinania sera

Warzecha – duża łyżka z drewna, chochla

Cyrpok – służy do picia, do nabierania formy sera

Dodać należy, że spotkanie na Szlaku Kultury Wołoskiej odbyło się w pięknych okolicznościach przyrody, w prawdziwej bacówce i przy dźwiękach instrumentów pasterskich.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.