W ubiegłą sobotę nasza gmina świętowała jedno z ważniejszych wydarzeń w roku – Redyk Wiosenny ” Miysanie Owiec”. To niezwykła okazja, która przyciągnęła do naszej miejscowości wielu ludzi, zarówno mieszkańców, jak i turystów, pragnących uczestniczyć w tym wyjątkowym święcie. Uroczystość rozpoczęła się od mszy Świętej w kaplicy w os. Jamne pod przewodnictwem księdza proboszcza Stanisława Kowalika, podczas której poświęcono wszystkich baców. To był moment pełen skupienia i wspólnoty, oddający hołd tym, którzy od wieków opiekują się naszymi owcami i przekazują tradycję dalej.

Głównym punktem wydarzenia było miysanie owiec – poświęcenie i okadzanie owiec oraz wspólna modlitwa, która łączyła wszystkich obecnych, niezależnie od wieku czy pochodzenia. To wspaniałe doświadczenie jedności z naturą i tradycją.

Po zakończeniu obrządku nadszedł czas na radosne świętowanie, w Bacówce u Bucka pojawiły się regionalne smakołyki, których degustacja była prawdziwą ucztą dla podniebienia. W tle rozbrzmiewała muzyka regionalna, a uczestnicy redyku bawili się w rytmach tradycyjnych tańców, tworząc niezapomnianą atmosferę radości.

Redyk jest niezwykłą okazją do celebrowania naszej bogatej i barwnej tradycji regionalnej. To więcej niż tylko zwykła uroczystość – to czas, kiedy możemy zanurzyć się w historii naszego regionu, ucząc się i pielęgnując przekazywanie z pokolenia na pokolenie zwyczaje i obrzędy.

Bardzo dziękujemy Jarkowi i Małgorzacie Buczkom za coroczne organizowanie tak wspaniałego święta i pozwolenia nam degustować wspaniałych wyrobów przygotowanych przez nich.

W uroczystości udział wziął Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna oraz Wiesław Maciąga Sołtys Sołectwa Ochotnica Górna.