W ramach rządowego programu poprawy jakości powietrza został przygotowany program priorytetowy Czyste Powietrze. Jest to kompleksowy program, którego celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wprowadzonych do atmosfery przez domy jednorodzinne. Program skupia się na: wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, ale dodatkowo zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.
Dofinansowanie:
Dla kogo?
– osoba fizyczna
– właściciel/współwłaściciel jednorodzinnego budynku/lokalu mieszkalnego
Na co?
- wymiana, zakup i montaż źródła ciepła
- instalacja centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
- mikroinstalacja fotowoltaiczna
- ocieplenie przegród budowlanych
- stolarka okienna i drzwiowa
- dokumentacja (audyt energetyczny, dokumentacja projektowa)
Maksymalny poziom dotacji dla całego przedsięwzięcia uzależniony jest od 3 czynników:
- Rodzaju beneficjenta: czy jest on uprawniony do podstawowego poziomu przedsięwzięcia czy do podwyższonego poziomu przedsięwzięcia .
- Od rodzaju przedsięwzięcia
- Od poniesionych kosztów na realizację.
Zasady przyznawania dotacji:
- Beneficjent może być uprawniony do podstawowego poziomu dofinansowania gdzie:
- dochód roczny Wnioskodawcy nie może przekraczać 100 000 zł (tu brany jest pod uwagę tylko dochód Wnioskodawcy) a jego wyznacznikiem jest podstawa opodatkowania z ostatniego zeznania podatkowego.
- Beneficjent może być uprawniony do podwyższonego poziomu dofinansowania gdzie średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
- w gospodarstwie wieloosobowym – netto 1564 zł/os
- w gospodarstwie jednoosobowym – netto 2189 zł/os
Dochód należy udowodnić za pomocą zaświadczenia wydanego przez: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ochotnicy Dolnej zgodnie z art. 411 ust.10g – Prawo Ochronny Środowiska.
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, roczny przychód beneficjenta uprawnionego do podwyższonego poziomu dofinansowania, z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej za rok kalendarzowy, za który ustalony został przeciętny miesięczny dochód wskazany z zaświadczeniu, nie przekracza trzydziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w zaświadczeniu Rady Ministrów obowiązujących w grudniu roku poprzedzającego rok złożenia wniosku o dofinansowanie.
Szczegółowe warunki przystąpienia do programu znajdą Państwo w dokumentacji, która znajduje się na stronie: https://portal.wfos.krakow.pl/wymagana-dokumentacja
Wszelkie informacje można uzyskać w Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna pod numerem telefonu: +48 18 262 09 19.