Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej jest jedną z najstarszych organizacji, której powstanie datowane jest na rok 1916. Jej pierwsza siedziba mieściła się w „Karcmie”, późniejszy Dom Parafialny. Po I wojnie światowej Koło Gospodyń Wiejskich działało pod patronatem Kółka Rolniczego. Skupiało wtedy około 100 członkiń.

W okresie międzywojennym KGW zasłużyło się głównie dla rozwoju koronkarstwa i trykotarstwa poprzez organizowanie kursów pod fachowym kierownictwem Marii Latko i Emilii Osudzianki. Później z tychże wyrobów wiele rodzin czerpało dodatkowe środki utrzymania. Koło prowadziło kursy gotowania.

W 1956 roku przyjechała do wsi rodzina państwa Pruzińskich. To Pani Zofia Pruzińska na początku lat 60-tych zaczęła aktywnie działać w KGW. Po 1970 roku Koło prowadziło aktywną działalność organizując kursy kroju i szycia, gotowania oraz racjonalnego żywienia. Również KGW wspomagało rozwój hodowli drobiu w gospodarstwach chłopskich.

Obecnie KGW skutecznie pielęgnuje dawne obyczaje i zwyczaje. Tradycje związane z obchodem świąt oraz zwyczajów ludowych. Koło organizowało i organizuje różne wycieczki i wyjazdy do kina.

W 2020 roku KGW wydało książkę pt. „Dawna kuchnia górali gorczańskich w rytmie czterech pór roku”.

KGW również chętnie bierze udział w konkursach m.in.: w „Góralskich słodkościach” w Kościelisku czy w „Smakach babiego lata”. Koło uczestniczyło w konkursie „Potrawy z baraniny i jagnięciny” z Robertem Makłowiczem w Zakopanem. Za grochówkę w Nawojowej Koło otrzymało wyróżnienie. „I Potyczki Kulinarne Kół Gospodyń Wiejskich” w Szaflarach obyły się także z udziałem KGW. W 2018 roku Koło w Kościelisku wygrało główną nagrodę „Królowa Wypieków”.

Koło obstawia kulinarnie wszelkie cykliczne imprezy w Ochotnicy m.in.: „Watrę”, „Spotkanie z Gorcami” itp. Prowadzone są warsztaty, spotkania integracyjne z innymi Kołami oraz wspólne posiady choćby z Kołem GW ze Skorzenic i innymi sąsiednimi Kołami.

Obecnie KGW liczy 50 osób, najstarsza z pań ma prawie 90 lat.

Przewodniczące Koła Gospodyń Wiejskich

Zofia Pruzińska

Bronisława Szlaga

Katarzyna Kotelnicka

Anna Groń

Krystyna Czajka

Janina Król (obecnie)