Ze względu na życie w trudnych warunkach mieszkańcy Gorc z szacunkiem odnosili się do jedzenia. Przed laty dało się słyszeć  w wielu domach, że „jedzenie jest jak modlitwa”.

Tradycyjna kuchnia Górali Ochotnickich nie należała do specjalnie wykwintnych, jednakże urzekała doskonałym smakiem. Dania w dużej mierze opierały się na mące, ziemniakach, kapuście kiszonej, a także na baraninie.

Jak to było przed laty? Wiosna zazwyczaj była najtrudniejszym okresem na wsi, bo zbliżał się tzw. przednówek. Trzeba było obsiać pola, nasadzić ziemniaki, fasolę, bób, groch. Niewiele z tego zostawało, żeby wyżywić rodzinę i dobytek. Na śniadanie zawsze posiłek był gotowany, najczęściej ziemniaki z mlekiem lub z cyrem. Były też  ziemniaki z wodą bryndzaną albo zasmażaną. Na obiad gotowano kapustę kiszoną z grochem, fasolą lub bobem.

Juha Tylmanowska

SKŁADNIKI
1 kg ziemniaków
1 i ½ litra serwatki lub
kwaśnego mleka
1 łyżka mąki
1 szklanka śmietany
2 jajka
pół kostki masła
PRZYGOTOWANIE
Ziemniaki ugotować, odcedzić, utłuc na pure. Serwatkę lub kwaśne mleko podgrzać, nie zagotować. Śmietanę, jajka i mąkę roztrzepać. Dodać do serwatki. Podgrzać, nie gotować. Podawać polane sklarowanym masłem. AUTOR DANIA: Zofia Piszczek, Tylmanowa

Trzęsionka
tradycyjna wielkanocna

SKŁADNIKI
20 dag mięsa wędzonego
15 dag kiełbasy swojskiej
2 kromki chleba swojskiego
3 jajka ugotowane
2 łyżki chrzanu
1 litr kwaśnego mleka, lub wedle uznania rosołu lub serwatki
PRZYGOTOWANIE
Wszystkie produkty pokroić w kostkę. Chrzan zetrzeć na tarce i dodać do reszty składników. Tak przygotowaną mieszankę wyłożyć na talerz i zalać kwaśnym mlekiem lub rosołem. Według tradycji tylmanowskiej zalać gorącą serwatką. AUTOR DANIA: Janina Czajka, Ochotnica Górna

Ziemniaki
omascone skwarkam

SKŁADNIKI
1 kg ziemniaków
20 dag słoniny
1 cebula
PRZYGOTOWANIE
Ziemniaki ugotować. Słoninę  wytopić z pokrojoną cebulą. Ugotowane ziemniaki odcedzić, dodać słoninę z cebulą. Wszystko razem  połączyć. Dodać sól do smaku i zalać kwaśnym mlekiem. AUTOR DANIA: Janina Niewiadoma, Ochotnica Górna

Lato, nadal było ciężko. Wyciągano resztki zapasów – kapustę z beczki, słoninę czy sadło ze „spyrnika” (specjalna szafka). To było  pożywienie przygotowywane dla kosiarzy jak szli w polany. Zaczynały rosnąć grzyby prawdziwki i inne jadalne. Gotowano z nich różne sosy i podawano z ziemniakami. W wigilię św. Jakuba „budziło” się ziemniaki wczesne, tzw. nowe.

Sapka z mąki razowej
SKŁADNIKI
2 szklanki mąki razowej
1 i ½ litra wody
sól do smaku
omasta lub śmietana z bryndzą
(pół szklanki śmietany i dwie
łyżki bryndzy)
PRZYGOTOWANIE
Do gotującej się wody stopniowo wsypywać mąkę, szybko mieszając, następnie dodać sól do smaku. Po ugotowaniu wylać na miskę, rozciągnąć na boki, aby powstał dołek na środku. Dodać omastę według uznania. AUTOR DANIA: Zofia Szulc, Ochotnica Górna

Jesień to czas kiedy to gromadzono wszelkie płody przed nadciągającą zimą. Robiono sapkę wolowatą, kluski kudłate, placki z tartocin na blasze. Do tego było bryndza lub skwarzelina, albo słodkie mleko.

Kluski z ziemniaków

SKŁADNIKI
3 kg ziemniaków
szczypta soli
4 litry wody
PRZYGOTOWANIE
Ziemniaki obrać i zetrzeć na tarce. Odcisnąć w ścierce. Krochmal zachować. Do wrzątku wrzucać rękami albo łyżką małe porcje. Gotować co najmniej przez 15 minut. Zalać krochmalem i jeszcze 5 minut gotować. Nakładać na miski i jeść.

AUTOR DANIA: Anna Forenda, Ochotnica Górna

Zimą zaczynał się Adwent, ludzie zaczęli się przygotowywać do Bożego Narodzenia. Suszono owoce, których nie przerobiono jesienią. Gotowano zupy – śliwcorkę, jabcorkę. Przed Bożym Narodzeniem zabijano utuczoną świnię. Mięso, sadło, spyrkę (słoninę) – to wszystko wkładano do drewnianego koryta i zasalało się. Tak zasolone mięso rosoliło się około dwa tygodnie.

Ziemniaki z wodą bryndzaną

SKŁADNIKI
2–3 łyżki bryndzy na osobę
1–2 litry wody
8 ziemniaków
pół cebuli
sól do smaku
PRZYGOTOWANIE
Ziemniaki ugotować w osolonej wodzie, odcedzić. Wodę pogotować z solą i cebulą około 5 minut. Bryndzę rozdrobnić z odrobiną słodkiego mleka. Do miseczek nałożyć ziemniaki, na nie rozłożyć bryndzę i zalać gorącą wodą. U nas w domu mama gotowała to danie na obiad, szczególnie w dni postne. Wszyscy domownicy przepadali za ziemniakami z wodą bryndzaną. Bryndzę przechowywało się nawet pół roku w beczułce dębowej lub kamieniaczku. Bundz (mnie najbardziej smakuje z mleka krowiego) należy pokruszyć, posolić i porządnie ugnieść, następnie przykryć ściereczką i przycisnąć kamieniem. Do spożycia nadaje się już po tygodniu.

AUTOR DANIA: Katarzyna Kotelnicka, Ochotnica Górna

Boczek wędzony
10 porcji
SKŁADNIKI
6 kg boczku
6 dag pieprzu
20 dag soli
3 główki czosnku
PRZYGOTOWANIE
Boczek natrzeć solą, pieprzem i czosnkiem, następnie ułożyć w naczyniu oliwnym. Odłożyć w chłodne miejsce na 3–4 dni. Po zamarynowaniu, boczek wstawić do nagrzanej wędzarni.
Wędzić 3–4 godziny. Po uwędzeniu zanurzyć w zimnej wodzie na 1 sekundę. AUTOR DANIA: Anna i Stanisław Jagieła, Ochotnica Dolna

W 2018 roku udało się zabrać dawne przepisy i przygotować książkę „Dawna kuchnia górali gorczańskich”.