Podsumowanie akcji sprzątania rzek i potoków

Podsumowanie akcji sprzątania rzek i potoków

Akcja sprzątania rzek i potoków na terenie naszej gminy została przeprowadzona tak, jak zaplanowano: w sobotę 11 kwietnia – pogoda udała się nadzwyczajnie, pomimo, że tydzień wcześniej zima w Ochotnicy szalała na całego.

 
W sobotę wszyscy mieszkańcy, którzy tylko mogli i którym chociaż trochę leży na sercu dobro gminy stawili się w gotowości do sprzątania, zgromadziliśmy blisko 800 osób. Już przed południem obok głównych dróg znalazły się stosy worków, wiader, części AGD itp. - łącznie przez 4 godziny zebrano 30 ton śmieci.
 
Najliczniej gminę reprezentowali starsi uczniowie wraz z nauczycielami i obsługą szkół, pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, radni, strażacy z Ochotnicy Górnej oraz - na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę - proboszczowie z naszych parafii, katecheci i zakonnice.
 
Do akcji włączyły się także osoby niebędące mieszkańcami naszej gminy: pracujący u nas nauczyciele, urzędnicy oraz w liczbie około 20 osób Zarząd Okręgu PZW Nowy Sącz z Dyrektorem Panem Arturem Rolą na czele a także kilku członków Klubu Przyjaciół Dunajca.
 
Wymienione wyżej organizacje od dawna troszczą się o stan czystości wód Dunajca: zbierają śmieci, zarybiają rzekę, promują znajdujące się na terenie Tylmanowej łowiska wędkarskie. Zarówno gmina jak i PZW zadeklarowały współpracę i rozszerzenie działań na rzecz ochrony środowiska wodnego, które przyniosą korzyści dla obu stron.
 
Dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjum wyznaczyli grupy uczniów, każdej przydzielili pewien odcinek rzeki, który został przez uczniów wspólnie z nauczycielem dokładnie oczyszczony.
 
O godzinie 13-tej zakończyliśmy akcję sprzątania, spotykając się przy Wiejskich Ośrodkach Kultury w Ochotnicy Górnej, Dolnej i Tylmanowej, gdzie panie z Kół Gospodyń i Związku Podhalan przygotowały pyszną grochówkę, bigos, kiełbaski, – których dla nikogo nie zabrakło.  W Ochotnicy Dolnej spotkanie uświetnił występ zespołu regionalnego, „Nucicki”, który prowadzi Pani Agata Chlipała nauczycielka Gimnazjum im. Jana Pawła II w Ochotnicy Dolnej.
 
Najdłużej sprzątanie trwało w osiedlu romskim, jego mieszkańcy zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci bardzo przyłożyli się do pracy, co szczególnie podkreśla Wiesław Maciąga sołtys wsi Ochotnica Górna. Usunięto nie tylko zalegające na podwórku śmieci, ale odkopano i wyczyszczono stare wysypisko. Do sprzątania stanęli tu także: Wójt Gminy Stanisław Jurkowski oraz radni Tadeusz Królczyk i Andrzej Runger.
 Na temat rodzaju śmieci znalezionych na nadbrzeżach można by napisać obszerną pracę socjologiczną, ale jedno nasuwa się wyraźnie: to nie turyści pozostawili nam części pralek, lodówek, telewizorów, opony, szyby okienne, folie budowlane, styropian czy zaschniętą piankę poliuretanową – to mieszkańcy, którzy bardzo dbają o utrzymanie czystości we własnym obejściu i zamiast oddać odpady do utylizacji, pieczołowicie ukrywają je w krzakach, albo wrzucają wprost do rzeki po większych opadach deszczu.
Zakorzenione w wielu z nas przez lata przyzwyczajenia do gromadzenia wszystkiego, co nam już niepotrzebne poza obejściem domu, dziś nie ma racji bytu – większość odpadów wykonana jest z tworzyw sztucznych, które rozkładają się przez setki lat. Konsumujemy coraz więcej, nie dopuśćmy, aby nasze prawnuki żyły na hałdach śmieci. Od dziś segregujmy i oddajmy wszystkie odpady, tam gdzie jest ich miejsce: do utylizacji albo na specjalnie do tego przeznaczone wysypiska, skoro i tak za to już płacimy.
 
 
Wójt Gminy serdecznie dziękuje wszystkim, którzy poświęcili swój wolny dzień i z dużym zaangażowaniem włączyli się do sobotniej akcji – będzie ona procentowała dla wszystkich mieszkańców. Jednocześnie zaprasza na kolejne sprzątanie po wakacjach, tym razem będą to szlaki turystyczne.
 
Dziękujemy także Kierownictwu firmy EMPOL, która współpracowała z nami przy organizacji akcji i jeszcze tego samego dnia zebrała zgromadzone przy drogach śmieci.
 
 
Przygotowała:
Jadwiga Czajka
Kierownik ZOFS