600 owiec u Jarka Bucka na 600 lecie lokacji Ochotnicy

600 owiec u Jarka Bucka na 600 lecie lokacji Ochotnicy

Wczoraj uczestniczyłem w niezwykłym wydarzeniu. Na zaproszenie Jarka Buczka miałem zaszczyt udziału  w uroczystym  rozpoczęciu sezonu pasterskiego w Ochotnicy Górnej – mówi wójt Gminy Pan Stanisław Jurkowski.

 O godzinie 15.00 Mszę świętą odprawił ks. Proboszcz Stanisław Kowalik w podziękowaniu za 600 lat tradycji pasterskiej wsi Ochotnica i w intencji szczęśliwego wypasu owiec. Nie zabrakło góralskiej gwary podczas kazania, a wśród darów ołtarza znalazły się tradycyjne owcze wyroby.

Po Mszy św.  ks. proboszcz poświęcił figurę Chrystusa Ukrzyżowanego, wykonaną przez miejscowego rzeźbiarza Kazimierza Sikorę,  która zostanie umieszczona w bacówce .  Następnie baca – Jarosław Buczek -   podziękował juhasom i swoim najbliższym współpracownikom: właścicielom zwierząt, którzy oddali pod jego opiekę swoje owce oraz gazdom, którzy udostępnili hale pod wypas. Wyraził  także swoją wdzięczność wszystkim tak licznie zgromadzonym w kaplicy, którym tradycje pasterskie nie są obce; wśród nich przede wszystkim Wójtowi Gminy  Panu Stanisławowi Jurkowskiemu, Radnym, Sołtysowi, Kierownikowi Wiejskiego Ośrodka Kultury, zaprzyjaźnionym bacom (wśród nich Józefowi Michałkowi z Istebnej), zaproszonym gościom, mieszkańcom  i turystom.

 Tradycyjnym obrzędom pasterskim związanym z miysaniem owiec przy kosorze przewodniczył  baca Jarek,  a ks. Proboszcz dokonał poświęcenia i okadzenia  owiec. Spotkanie zakończyły wspólne posiady przy góralskiej muzyce, połączone z degustacją regionalnych wyrobów Bacówki u Bucka – tradycyjnych oscypków, bundza, bryndzy, produktów runa leśnego  i innych specjałów serwowanych przez żonę bacy. Owce zaś, pod opieką juhasów i bacy, pozostaną na hali przez najbliższe 5 miesięcy, aż do jesiennego redyku.

„….Baco ochotnicki – Jarku  z wielkim szacunkiem i uznaniem zwracam się do Ciebie, gdyż wczoraj  wszystkie oczy i uszy uczestników były skierowane w Twoją stronę – bowiem jako jedyny z naszej społeczności ochotnickiej  postanowiłeś podtrzymywać tradycję pasterską naszych przodków. To trudna i ciężka praca, to odpowiedzialna praca tym bardziej, że masz powierzone owce od wielu gospodarzy – ale tak jak powiedziałeś mi wczoraj chciałeś  zgromadzić 600 owiec aby uczcić 600 lecie lokacji Ochotnicy podobnie jak wójt zaoferował mieszkańcom 600 mikro instalacji  fotowoltaicznych- to piękne z Twojej strony. 

 Dziękuję  Tobie, Twojej żonie za tradycyjną i zdrową żywość , którą gościła uczestników uroczystości   i  wszystkim którzy Wam sprzyjają i pomagają w tej trudnej ale  zaszczytnej i honorowej pracy  – to nasza historia i tradycja, to nasze korzenie to nasza duma i piękno”.

                                                                                                             Wójt Gminy Stanisław Jurkowski

Oprac. TP

GALERIA