Tydzień Ekologii w Gminie Ochotnica Dolna

Tydzień Ekologii w Gminie Ochotnica Dolna

Mobilne Laboratorium POLoNEs w szkołach

Aż do niedzieli trwał Tydzień Ekologii w Ochotnicy i Tylmanowej. Rozpoczął się on 24 kwietnia, od kampanii edukacyjnej prowadzonej w szkołach przez Fundację Wspierania Inicjatyw Lokalnych w Krakowie. Warsztaty dla uczniów odbywały się przy mobilnym laboratorium POLoNEs (Przyczyny – Ograniczanie – Likwidacja Niskiej Emisji), znajdującym się na zadaszonej przyczepie. Uczestnicy warsztatów poszerzyli swoją wiedzę na temat niskiej emisji i jej przyczyn, zagrożeń, sposobów ograniczania i likwidacji. Mobilne Laboratorium było wyposażone w nowoczesne analizatory spalin, analizator jakości
powietrza i pyłomierz (pozwalające ocenić jakość powietrza w miejscu jej zaparkowania) oraz trzy źródła ciepła: kocioł zasypowy na paliwa stałe pierwszej klasy ekologicznej, automatyczny kocioł na ekogroszek, spełniający najnowsze wymagania piątej klasy i pompę ciepła. W trakcie prelekcji przy pomocy aparatury pomiarowej przedstawiono uczniom różnice w jakości spalin w obu kotłach.

Wystawa edukacyjna „Niskoemisyjna”

W Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna stanęła wystawa „Niskoemisyjna”, w formie banerów i roll up- ów, prezentująca przyczyny zanieczyszczenia powietrza i jego skutki dla zdrowia. Jest to kolejny element kampanii edukacyjnej prowadzonej przez Fundację Wspierania Inicjatyw Lokalnych  w Gminie Ochotnica Dolna. Wystawę można oglądać do 16 maja.

Wielkie sprzątanie Gminy

W sobotę 27 kwietnia, mimo złej pogody, odbyło się sprzątnie Gminy Ochotnicy i Tylmanowej. Wójt Gminy Ochotnica Dolna Pan Tadeusz Królczyk wraz z radnymi Gminy, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Odkrywamy Gorce, członkowie klubu sportowego Gorc Ochotnica i członkowie Stowarzyszenia Przyjaciele Doliny Dunajca udali się w teren, aby wzdłuż koryt rzek i potoków oraz na Przełęczy Knurowskiej zebrać śmieci. Także w osadzie romskiej trwała akcja sprzątania.

Z powodu opadów deszczu, w sobotnim sprzątaniu Gminy, nie wzięli udziału uczniowie szkół. Jednak w przeciągu najbliższych dwóch tygodni, szkoły zorganizują eko dzień we własnym zakresie.

 

Ekopiknik

Zwieńczeniem Tygodnia Ekologii w Gminie Ochotnica Dolna był Ekopiknik, który odbył się w niedzielę (28 kwietnia) w budynku Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej.

Biletem wstępu na wydarzenie była plastikowa butelka, w zamian za którą wydawana była sadzonka – jodła. Z zebranych butelek, dzieci wykonały plastikowego potwora.

Impreza rozpoczęła się od prezentacji i odśpiewania, przygotowanego na tę okoliczność, ekologicznego hymnu pt. „Pieśń o Ziemi” autorstwa Michała Buska.  Dzieci z Teatru Muzycznego Hejo zaprezentowały go na scenie.

Następnie Wójt Gminy Ochotnica Dolna Pan Tadeusz Królczyk otworzył piknik, zapraszając wszystkich do wspólnego spędzenia wolnego czasu w stylu eko i do bycia eko.  Jako pierwszy dokonał wpisu w Eko kronice Gminy Ochotnica Dolna.

Podczas pikniku nie zabrakło aktywności - z pokazem, wystąpił MKS Trial Ochotnica, rozegrany został również mecz pomiędzy Gorce Ochotnica i Spływ Sromowce, który zakończył się wynikiem 1:4.

Było również różnorodnie pod kontem muzycznym - na scenie zaprezentował się zespół KNT, Wstonzecki i zespół rockowy z Tylmanowej i Ochotnicy.

Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych przygotowała szereg atrakcji dla dzieci z zakresu sensoplastyki, konstruowania, malowania - nadawano drugie życie rzeczom, które trafiają do kosza. Na dzieci czekał również wóz strażacki, w którym mogły obejrzeć sprzęty i dowiedzieć się do czego one służą oraz Mobilne Laboratorium POLoNEs. 

Przybyli na wydarzenie mogli dokonać pamiątkowego wpisu do Eko kroniki Gminy Ochotnica Dolna i przedstawić swój sposób na bycie eko.

Partnerami wydarzenia byli: Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Fundacja Run Vegan, Przyjaciele Doliny Dunajca, Stowarzyszenie Odkrywamy Gorce, Owoc łącki, Nadleśnictwo Krościenko n/ Dunajcem, Pieniński Park Narodowy, Gorczański Park Narodowy, Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w  Szczawnicy, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego oddział Stary Sącz, Polska Spółka Gazownictwa, Centrum UNEP/GRID, Koło Gospodyń Wiejskich w Ochotnicy Górnej, którzy przekazali materiały i produkty oraz przygotowali ciekawe stosika dla uczestników pikniku. Odwiedzający je, zarówno młodsi jak i starsi, mogli wziąć udział w konkursach i zabawach edukacyjnych, pozyskać informacje, otrzymać materiały i gadżety promocyjne oraz skosztować tradycyjnych przekąsek.  

Najważniejsze jednak było przesłanie ekopikniku – zostało wyrażone w słowach „Pieśni o Ziemi”:

„(…) Czas najwyższy, by się z Ziemią zaprzyjaźnić,

By otoczyć wreszcie starą, dobrą Ziemię

Naszą troską jak ramieniem”

Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i za pomoc w organizacji Tygodnia Ekologii.

Bądźmy eko - zacznijmy od siebie!

Program wymiany niskosprawnych kotłów grzewczych

GALERIA