Minęło 16 lat od śmierci Papieża Polaka

Minęło 16 lat od śmierci Papieża Polaka

Wczoraj - 2 kwietnia -  obchodziliśmy 16. rocznicę śmierci Jana Pawła II. Zmarł on w 2005 r. w wieku 84 lat.

2 kwietnia w całej Polsce, ale i na świecie, wspominano Wielkiego Polaka – Papieża Jana Pawła II. W wielu miejscach, aby upamiętnić Jego osobą, złożono kwiaty, zapalono znicze, odśpiewano „Barkę”.

Podczas ostatniej, jak miało się okazać, pielgrzymki do Polski, w 2002 r., papież „pożegnał się” z drogimi mu miejscami z młodości. Przejechał obok domu przy Tynieckiej, gdzie mieszkał wraz z ojcem po przyjeździe do Krakowa, przed kościołem św. Floriana, gdzie był duszpasterzem młodzieży, ponadto nawiedził grób rodziców, opactwo w Tyńcu i klasztor kamedułów na krakowskich Bielanach. Papieski helikopter przeleciał nad rodzinnymi Wadowicami i ukochanymi Tatrami.

Papież zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat. Śmierć nastąpiła o 21. 37. Przy łożu Jana Pawła II umierającego w papieskich apartamentach byli jego najbliżsi współpracownicy m.in.: kard. Stanisław Dziwisz – osobisty sekretarz papieża, ks. prof. Tadeusz Styczeń, jego uczeń z KUL, ks. prałat Mieczysław Mokrzycki i opiekujące się Janem Pawłem II na co dzień siostry sercanki.

Na dwa dni przed śmiercią Jan Paweł II zawierzył Kościół i świat Bożemu Miłosierdziu. W specjalnym telegramie z 31 marca 2005 na uroczystość Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach r., napisał m.in. „Pragnę ponownie zawierzyć tej Miłości Kościół i świat, wszystkich ludzi na całym okręgu ziemi, a także siebie samego w mojej słabości”. Telegram został odczytany w sanktuarium nazajutrz po śmierci papieża, w niedzielę 3 kwietnia.

Pontyfikat 264. następcy św. Piotra trwał 26 lat 5 miesięcy i 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX.

Karol Wojtyła kilkakrotnie gościł w Ochotnicy i Tylmanowej, m. in. w 1955 r. jako ksiądz przebywał wraz z młodzieżą w Ochotnicy Górnej - os. Skałka czy w 1972 r. jako kardynał odprawiał mszę św. dla grup oazowych na Błyszczu w Tylmanowej.

Jana Pawła II beatyfikowano w 2011 roku, a po kilku latach kanonizowano (27 kwietnia 2014 r.). Pierwotnym miejscem Jego wiecznego spoczynku były podziemia Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Od momentu ogłoszenia papieża Polaka błogosławionym doczesne szczątki przeniesiono do ołtarza św. Sebastiana we wnętrzu watykańskiej bazyliki. Relikwie św. Jana Pawła II czczone są na całym świecie z wielkim szacunkiem. Znaleźć je można również w jego rodzinnej parafii Bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach, w kaplicy mu poświęconej.

Źródło: www.diecezja.pl, www.wadowice.pl