Światowy Dzień Ziemi 2021

Światowy Dzień Ziemi 2021

Co roku 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Pierwszy raz został ogłoszony w 1970 r. Z kolei w Polsce, pierwsze obchody Światowego Dnia Ziemi odbyły się w 1990 r.

Tegoroczny Światowy Dzień Ziemi przebiega pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. Ze względu na pandemię obchody Dnia Ziemi 2021 są skromne i odbywają się głównie za pośrednictwem Internetu.

Dzisiaj, z okazji Dnia Ziemi, opublikujemy drugi (z dziewięciu) filmów pt. „Czółnem przez Dunajec, czyli ballada o przewoźniku”. Filmy powstały w ubiegłym roku w ramach zadani „My górale i nasza tożsamość” dofinansowanego z programu „EtnoPolska2020”. 

Ale Dzień Ziemi w naszej Gminie jest pierwszym dniem Tygodnia Ekologii, podczas którego podejmiemy się wiosennej akcji sprzątania Ochotnicy i Tylmanowej w obrębie rzek, potoków, dróg. Wkrótce podamy szczegóły, ale już teraz zapraszamy wszystkich do włączenia się w tę akcję. Posprzątajmy razem naszą Gminę!

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia krótkiego materiału – nagrania z drona. A w ramach przypomnienia odsyłamy do ekologicznej piosenki, sprzed dwóch lat, nagranej w Tylmanowej i w Ochotnicy, promującej Dunajec i gorczański krajobraz.

Światowy Dzień Ziemi przypomina Nam o postawach proekologicznych i uświadamia Nam jak ważne jest dbanie o czyste środowisko, po to aby mógł w nim prawidłowo funkcjonować człowiek. Dbajmy o naszą ziemię codziennie, nie tylko od święta.