76. rocznica śmierci Jana Chariasza „Blondyna”

76. rocznica śmierci Jana Chariasza „Blondyna”

W ubiegłym roku, w wyniku przeprowadzonych badań historycznych, ustalono personalia osoby pochowanej na cmentarzu w Ochotnicy Górnej w mogile z inskrypcją „Grób nieznanego partyzanta z czasów II wojny światowej”. Jak się okazało, mogiła ta od 75 lat skrywała szczątki Jana Chariasza „Blondyna” partyzanta oddziału „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”, który zginął 28 kwietnia 1945 r. w obławie NKWD pod Kiczorą. Zabitego, wraz z dwoma rannymi, partyzanci przetransportowali do Ochotnicy Górnej, gdzie 2 maja 1945 r. urządzili pogrzeb.

Poniżej fragment odpisu notatnika Józefa Kurasia „Ognia” z informacją o śmierci Jana Chariasza „Blondyna” (ze zbiorów IPN):

Mogiłę, w której pochowano „Blondyna” początkowo określana jako „mogiła nieznanego żołnierza z II wojny światowej”. Na początku XXI w. grób został odnowiony i zyskał inskrypcję „Grób nieznanego partyzanta z czasów II wojny światowej”.  Natomiast w 2020 r., w ramach zadania pn. „Ocalić od zapomnienia”, realizowanego przez Gminę Ochotnica Dolna w związku z otrzymanym dofinansowaniem z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  „Groby i cmentarze wojenne w kraju 2020”, przeprowadzono prace remontowo-konserwatorskie przy grobie, uzupełniając go wówczas o nową tablicę nagrobkową.

Dzisiaj mija 76 lat od śmierci Jana Chariasza,  21-letniego wówczas partyzanta. Od ubiegłego roku wiemy, że to właśnie on spoczywa na ochotnickim cmentarzu.

GALERIA