Sezon pasterski w Ochotnicy rozpoczęty

Sezon pasterski w Ochotnicy rozpoczęty

W sobotę 22 maja w Ochotnicy Górnej w os. Jamne odbył się wiosenny redyk, który oficjalnie zapoczątkował sezon pasterski w Gorcach. Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystej mszy św. w intencji baców, juhasów i gospodarzy sprawowanej przez ks. dr Stanisława Kowalika - proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Ochotnicy Górnej i  kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan. Msza odbyła się tradycyjnie, jak co roku, w kaplicy św. Maksymiliana Kolbego w os. Jamne w Ochotnicy Górnej.

Następnie, po mszy św., uczestnicy wydarzenia udali się na pobliską polanę „Krzemieniok”, gdzie nastąpiło „miysanie owiec”, czyli ich poświęcenie i okadzenie. Po wszystkich obrzędach owce bacy Jarka Buczka ruszyły na hale, na wypas.  

Gośćmi honorowymi tej uroczystości byli Poseł Anna Paluch i Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka. Obecny był także Jan Piczura Radny Województwa Małopolskiego oraz Andrzej Gąsienica Makowski - Starosta Powiaty Tatrzańskiego w latach 1999 - 2014. Na wiosenne „miysanie owiec” przybyli również Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna, Krzysztof Jurkowski Zastępca Wójta Gminy Ochotnica Dolna, Maria Łojas – Jurkowska Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna i Radna Rady Powiatu Nowotarskiego, Maciej Mikołajczyk Przewodniczący Rady Gminy Ochotnica Dolna oraz przedstawiciele organizacji pasterskich, bacowie i mieszkańcy.

- Wizyta tak licznego grona znamienitych gości była związana z rozpoczęciem rozmów na temat nowych programów mających na celu pomoc w utrzymaniu tego co jest duszą gór: pasterstwa, hal i kolyb. To spotkanie dało nam dużo nowej energii i nadziei na zachowanie żywego ducha gór! – mówi Wójt Gminy Ochotnica Dolna Tadeusz Królczyk

Uczestnicy redyku mieli okazję spróbować regionalnych potraw przygotowanych przez bacową Małgorzatę Buczek oraz Koło Gospodyń w Ochotnicy Górnej, a także posłuchać góralskiej muzyki w wykonaniu zespołu „Ochotni” z Ochotnicy Górnej, grającego pod kierownictwem Krzysztofa Dobrzyńskiego Prezesa Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej.

GALERIA