1. Szlak Kultury Wołoskiej

Wzdłuż szlaku ustawione są słupki z numerami, tablice kierunkowe, drogowskazy oraz panoramy. Trasa rozpoczyna się w osiedlu Zawady w centrum wsi Ochotnica Górna, przy Wiejskim Ośrodku Kultury. Trasa prowadzi na polane szczytową Magurek. Po lewej stronie otwiera nam się widok na południe, również na południowej stronie polany znajduje się szałas pasterski. Jest to koliba Królczyków, posiadająca liczne cechy wołoskie. Niecałe dwieście metrów dalej znajduje się wieża widokowa. Z górnej platformy możemy spojrzeć ponad wierzchołkami drzew i objąć wzrokiem panoramę liczącą pełne 360 stopni. Po drodze mijamy Kurnytową Polanę ze stającą na niej Kurnytową Kolibą, będącą pozostałością dawnego samotniczego gospodarstwa górskiego. Dzięki trudnej dostępności i oddaleniu od innych ludzkich osiedli, gospodarstwo to stało się w 1944 roku siedzibą dowództwa IV Batalionu I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej.

Trasa: Ochotnica Górna (os. Zawady) – Jaszcze – os. Kosarzyska – Magurki – os.Forendówki – os. Holina – Rokitowiec – Ochotnica Górna (os. Zawady).

2. Droga Knurowska „Gościniec Barabów”

Trasa prowadzi Drogą Knurowską na odcinku od schroniska na Ustrzyku do Przełęczy Knurowskiej. Na trasie ulokowane są tablice informacyjne, opisujące zagadnienia nawiązujące do Drogi Knurowskiej. Przy osiedlu Bartoszówka ciekawy obiekt inżynieryjny – łukowy most kamienny z 1912 r. Ze względu na specyficzne ukształtowanie terenu most ma unikatową konstrukcję. Z przełęczy Knurowskiej roztacza się piękny widok na dolinę Ochotnicy. Powrót tą samą drogą.

Trasa: Ochotnica Górna (os. Ustrzyk) – os. Furcówka – Przełęcz Knurowska – os. Furcówka – Ochotnica Górna (os. Ustrzyk)

3. Ścieżka edukacyjna GPN „Dolina potoku Jaszcze”

Ścieżka edukacyjna Gorczańskiego Parku Narodowego „Dolina potoku Jaszcze” prowadzi turystę przez zachowane fragmenty pierwotnej puszczy karpackiej. Oznaczona jest drewnianymi słupkami z symbolem białego kwadratu przeciętego poprzecznym zielonym pasem. Na całej trasie rozmieszczonych jest 13 przystanków na których znajdują się tablice informacyjne, opisujące roślinność dawnej puszczy.

Ścieżka zaczyna się przy parkingu w os. Kosarzyska w górnej części doliny potoku Jaszcze. Podążamy na zachód ścieżką przez las aż do miejsca katastrofy amerykańskiego bombowca typu B-24J Liberator o imieniu własnym „California Rocket”. Samolot wystartował w grudniu 1944 roku z bazy we Włoszech, jego celem były zakłady chemiczne w Oświęcimiu. Bombowiec został uszkodzony przez artylerię przeciwlotniczą a nie mając szans na powrót do bazy próbował przedostać się za linię frontu. Ostatecznie rozbił się poniżej przełęczy Pańska Przehybka. Z 10-osobowej załogi przeżyło 9 osób. W miejscu katastrofy znajduje się niewielki pomnik, do budowy którego wykorzystano fragmenty oryginalnego poszycia bombowca.

Trasa: Os. Kosarzyska – Polana Łonna – Przełęcz Pańska Przehybka – Magurki – Borsuczyny – Os. Kosarzyska  

Więcej propozycji znajdziesz na stronie:

https://www.turystyka.ochotnica.pl/miejsca