Góra Błyszcz (Jaworzyna)

Błyszcz (945 m n.p.m.) to zwornikowy szczyt górski, położony w Paśmie Radziejowej, przy żółtym szlaku turystycznym. Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Okolice Błyszcza (zwanego inaczej Jaworzyną) były w przeszłości intensywnie wykorzystywane pastersko. Znajdowały się tutaj grzbietowe hale wypasowe należące do Tylmanowej, obecnie prawie zupełnie już zarośnięte. Ich pozostałością jest niewielka polanka w rejonie kopuły szczytowej Błyszcza, na której znajduje się tzw. kaplica papieska.

Na Błyszczu przed laty odbywały się spotkania i msze święte grup oazowych. 16 sierpnia 1972 r. ks. kard. Karol Wojtyła odprawił w tym miejscu nabożeństwo dla 700 osób z 25 oaz. Oto jak to wydarzenie w książce „Tajemnice skalnej ziemi” opisuje Krzysztof Strauchmann: „16 sierpnia 1972 roku na takie wieczorne spotkanie na szczycie przyszedł ks. kardynał Karol Wojtyła. Zaczyna mszę, a tymczasem z doliny Dunajca wyłazi gradowa chmura. Wśród siedmiuset ludzi znalazły się dwa parasole, które posłużyły do osłonięcia kamiennego ołtarza przed nawałnicą”. Na pamiątkę w 2000 roku dwaj mieszkańcy Tylmanowej ufundowali w tym miejscu ołtarz, a w 2001 popiersie papieża Jana Pawła II. Przy ołtarzu celebrowane są co roku msze święte.

Z Błyszcza rozciągają się widoki na Tatry, Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, a także Beskid Wyspowy i Gorce. Przebiega tędy żółty szlak turystyczny, prowadzący z Łącka na Dzwonkówkę.