Wieże widokowe - jedyne takie miejsce w Polsce

Gmina Ochotnica Dolna w ostatnich latach dała się poznać jako enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców, a wszystko to za sprawą unijnego projektu, który zachwycił nie tylko turystów.

W jednym z najpiękniejszych zakątków Polski powstały cztery wieże widokowe, z których roztacza się przepiękna panorama. Każda z nich ma około 20 – 30 metrów wysokości. Gdzie się znajdują? Na szczytach: Magurki (Ochotnica Górna), Gorc i Lubań (Ochotnica Dolna) oraz Suchy Groń ( Koziarz – Tylmanowa). Wewnątrz wież znajdują się pulpity, na których zamieszczono informacje o oglądanych wzniesieniach. Dodatkowo z myślą o dzieciach, w barierkach na szczytach platform widokowych powstały specjalne otwory, przez które można wszystko dookoła oglądać.

Każda wieża została wyposażona w kamerę, z których obraz na bieżąco jest przekazywany na stronę internetową gminy www.kamery.ochotnica.pl.

Wieże swoją estetyką odwołują się do drewnianych kościołów gotyckich znajdujących się w regionie. Platforma widokowa może pomieścić jednocześnie 30 osób. Dla osób, które zabierają pamiątki mamy dobrą informację, na wieżach zamontowane są specjalne skrzynki a w nich unikatowe pieczątki.  Przy okazji zapraszamy wszystkich do organizowanej przez Gminę Ochotnica Dolna gry terenowej „Zdobywca 4 wież” .

Czytaj więcej

Gmina Ochotnica Dolna zadbała także oto by osoby wybierające się w góry, mogły po drodze nieco odpocząć. Cztery zadaszone altany widokowe nawiązujące wyglądem do dawnych szałasów i kolib pasterskich wyposażone w wizualizacje obserwowanej panoramy zapewnią nie tylko wypoczynek, ale również schronienie w przypadku pogorszenia się warunków atmosferycznych. Altany znajdują się w Ochotnicy Górnej – Studzionki i Przełęcz Knurowska, Ochotnicy Dolnej – Osobiu Buciory oraz w Tylmanowej – na Polanie Niżne nad Koletnicą.

Gmina Ochotnica Dolna świetnie nadaje się też do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Sezon zimowy daje z kolei możliwość odwiedzenia tych terenów amatorom turystyki narciarskiej (biegowej i turowej). Stąd też na długości niemal 140 km wytyczono i oznakowano szlaki turystyczne rowerowo – narciarskie. Chętnych do sprawdzenia swoich umiejętności – zawodowo i amatorsko z roku na rok przybywa. O tym, gdzie i jakie zawody są rozgrywane informujemy na bieżąco na stronie:

https://www.facebook.com/visitOchotnicaTylmanowa 

I jeszcze jedna dobra wiadomość w ramach enklawy udało się stworzyć nietuzinkowy odcinek Szlaku Kultury Wołoskiej o długości 19,1 km. Ujęto w nim zespół dawnych terenów pasterskich, rolnych i osadniczych w masywach gór otaczających Dolinę Ochotnicy. Jest on jednym z najbogatszych w skali kraju pod względem czytelności i jakości krajobrazowej spuścizny archaicznej gospodarki, bazującej na dawnych tradycjach i zwyczajach wołoskich. Mimo upływu czasu, sukcesji roślinnej, zarastania polan i zanikania materialnych śladów w okolicy Magurek pozostały wciąż jeszcze wyraźne ślady dawnych gospodarzy gór. Na szlak kierują tabliczki informacyjne.

panorama z wieżą