W Tylmanowej i Ochotnicy przez wieki występowała bardzo silna gospodarka rolno – pasterska  z potężnymi tradycjami w zakresie zbieractwa. Tutejsze łąki i polany do dziś należą do najbardziej dzikich, naturalnych i zróżnicowanych pod względem gatunkowym. Mieszkańcy tych terenów – przy dawnym braku dostępu do medycyny konwencjonalnej i narażeniu na nieurodzaje w rolnictwie – nauczyli się czerpać z natury. Można powiedzieć, że łąki i lasy żywiły i leczyły naszych przodków.W czasie obejmującym okres międzywojenny i powojenny wielu mieszkańców zarobkowo zajmowało się zbieractwem ziół i runa leśnego, dostarczając go do lokalnych żydowskich handlarzy lub na targowiska  w Nowym Targu i Krościenku. Co ciekawe, w czasach międzywojennych, lokalni Żydzi nabywali bardzo dużo dzikiego kminku. Po wojnie skupem wielkich ilości runa zajmowało się w Ochotnicy Górnej Państwowe Przedsiębiorstwo Produkcji Leśnej „Las” – posiadające suszarnię, prowadzone przez małżeństwo Zofię i Józefa Pintscherów. Te tradycje w zakresie zbieractwa przetrwały zresztą do dziś i jest  czymś doprawdy zwyczajnym, że kiedy rozpoczyna się sezon na zbiór borówki (czarnej jagody), całe rodziny oddają się temu zajęciu.

Zioła i owoce leśne były powszechnie wykorzystywane przez naszych  przodków w dawnej kuchni górali gorczańskich, często w sposób zaskakujący i nieoczywisty dla współczesnych. Czy pomyślałby ktoś, że nasi pradziadowie często jadali jajecznice z miętą lub kędziorką? Tak samo nasze słynne ziemniaki z bryndzaną wodą dawno temu były dodatkowo zaprawiane miętą. Powszechne było pijanie herbat z liści malin, borówek, poziomek, dziurawca, rumianku, ale – co ciekawe – również kminku i jałowca. Za to np. z głogu lub tarniny wyrabiano wino.

ARONIA CZARNOOWOCOWA
WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE: Owoce aronii zasobne są w pektyny, cukry i kwasy  organiczne, a także cenne makro- i mikroelementy: wapń, żelazo, miedź, molibden, mangan, jod i bor. Aronia zawiera witaminy C, B2, B3, B9, E. Składniki zawarte w aronii mają właściwości ochronne na trzustkę, wątrobę i nerki, wykazują wpływ antybakteryjny i żółciopędny, hamują rozwój bakterii. Wzmagają regenerację komórek wątroby. Sok aroniowy pobudza procesy krwiotwórcze. Sok aroniowy i owoce aronii korzystnie działają przy zespole jelita drażliwego, łagodzą objawy nieżytu przewodu pokarmowego, mogą przyspieszać gojenie owrzodzeń i nadżerek błon śluzowych. Picie soku z aronii wskazane jest w niedoborach witamin i soli mineralnych, wysokim ciśnieniu tętniczym krwi, chorobach przewodupokarmowego, cukrzycy, anemii, w schorzeniach oczu.

Nalewka z aronii
1 kg aronii
0,5 szklanki cukru
0,5 l wódki lub spirytusu
0,5 l wody
Owoce aronii zalewamy wódką i pozostawiamy na tydzień.Po upływie tego czasu zlewamy wódkę. Do owoców wsypujemy cukier z wodą. Ponownie odstawiamy na 7 dni, następnie cedzimy przez gazę. Łączymy wódkę z syropem, przelewamy do butelek. Odstawiamy na parę miesięcy w ciemnym miejscu.

BORÓWKA CZARNA możemy spotkać w lasach świerkowych, jodłowych i bukowych, na wrzosowiskach i pastwiskach. W lesie  należy szukać jej w runie.
CZAS ZBIORU: Owoce zbieramy w lipcu i sierpniu, zaś liście od czerwca do września.
WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE: Szeroko znaną zaletą owoców jest działanie przeciwbiegunkowe, antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne, poprawiają one też zdolność widzenia w nocy. Podobnych właściwości należy oczekiwać po liściach, przy czym obniżają one również poziom cukru we krwi. Borówka zawiera m.in. antocyjany, garbniki katechinowe i flawonoidy.
KUCHNIA: Owoce są nie tylko bogate w witaminy z grupy B, C czy A,  ale również są fantastycznym przysmakiem. Możemy robić z nich  koktajle, dżemy, kompoty, syropy, soki, zupy, dodawać do makaronu, białego sera, musli, sałatek owocowych, deserów, lodów, nadziewać nimi pierogi czy naleśniki.

Ciasto z borówkami
1 jajko
2 żółtka
1 margaryna
1 szklanka cukru
2 łyżki śmietany
0,5 kg mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 l borówek
Jajka, margarynę, cukier i śmietanę rozcieramy na jednolitą masę. Dodajemy mąkę, proszek i wyrabiamy ciasto. Dzielimy je na dwie części. Jedną z nich rozwałkowujemy na blacie. Dosypujemy borówki z dwoma łyżkami bułki tartej. Przykrywamy drugą częścią ciasta. Pieczemy około godziny w temp. 180°C.

CZOSNEK NIEDŹWIEDZI
WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE: Czosnek niedźwiedzi ma podobne właściwości do czosnku pospolitego, jednak przewyższa go pod względem zawartości pewnych substancji – przede wszystkim związków siarki, które pozytywnie wpływają na układ sercowo-naczyniowy, pokarmowy; pomagają zwalczać wirusy i bakterie, a także są skuteczne w leczeniu schorzeń reumatycznych oraz mają właściwości odtruwające.
KUCHNIA: Czosnek niedźwiedzi dopiero niedawno zdobył sławę w kuchni gorczańskiej.  Dawniej spożywały go tylko zwierzęta. Dziś nasze gospodynie prześcigają się w wymyślaniu przeróżnych przepisów z zastosowaniem czosnku niedźwiedziego. Dla niektórych mieszkańców sprzedaż przetworów z czosnku niedźwiedziego stanowi dodatkowe źródło dochodu. Bardzo popularne stało się w ostatnim czasie pesto z czosnku czy czosnek kiszony, które można przechowywać w chłodnym miejscu przez kilka miesięcy.

Pesto z czosnku niedźwiedziego
200 g świeżych liści czosnku niedźwiedziego, 100 ml oleju i 6 g soli
Liście czosnku niedźwiedziego myjemy i dobrze osuszamy, następnie miksujemy je w blenderze z olejem i solą na jak najgładszą masę (ilością dodawanego oleju decydujemy o jej gęstości). Pesto przekładamy do czystego słoika, ugniatamy łyżką, aby w środku było jak najmniej powietrza, wyrównujemy i z góry zalewamy olejem. Słoik zakręcamy i wstawiamy do lodówki.