Związek Podhalan w Tylmanowej został założony 1.10.1989 roku, w uroczystości uczestniczył Franciszek Bachleda-Księdzularz ówczesny Prezes ZGZP. Pierwszym Prezesem została wybrana Zofia Ligas następnymi Prezesami byli:

   Stanisław Paluch

    Katarzyna Piszczek

    Tadeusz Hebda

    Maria Ziemianek

    Zofia Piszczek

    Tadeusz Hebda -obecnie

https://fb.watch/bX6ljIZ0yh/

Od początku istnienia Związek Podhalan angażował się w prowadzenie działalności zespołu góralskiego „Tylmanowianie” który prowadziła Stanisława Noworolnik wraz z kapelą Karola Młynarczyka przy Szkole Podstawowej a następnie z Wiejskim Ośrodkiem Kultury.

W dniu odpustu parafii pw. Św. Mikołaja Biskupa w Tylmanowej 06.12.1992 roku homilię wygłosił ks. prof. Józef Tischner kapelan Zarządu Głównego Związku Podhalan, który pierwsze 3 lata razem z rodzicami uczącymi w miejscowej szkole mieszkał w Tylmanowej.

W maju 1999 roku został poświęcony sztandar Związku Podhalan w Tylmanowej. W uroczystości uczestniczyli, ks. Władysław Zązel, ks. Tadeusz Juchas, ks. Józef Dominik, ks. proboszcz Marek Mroczek i około 400 zaproszonych gości. Wystąpili wówczas między innymi Sebastian Karpiel-Bułecka, Bartłomiej Topa z zespołem, obecnie Zakopower.  Przejazd do dworu w dawnych półkoskach uświetniła banderia konna i kapela Tylmanowianie, a na liściach bzu zagrali gazdowie tylmanowscy.

W listopadzie 1999 roku delegacja ZP Tylmanowa uczestniczyła w 70-leciu Związku Podhalan w Północnej Ameryce, gdzie wówczas zawiązało się koło NR.74 Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Pierwszym prezesem został Stanisław Kulasik.

W 2000 roku odbyła się promocja monografii autorstwa Franciszka Janca wydanej z inicjatywy Związku Podhalan p.t. „Tylmanowa”.

16.02.2000 roku delegacja Związku Podhalan w Tylmanowej uczestniczyła w audiencji u papieża Jana Pawła II, podczas której usłyszeli od Ojca świętego słowa: Pamiętam Błyszcz w Tylmanowej nad Dunajcem. Jeszcze w tym samym roku na Jaworzynie zwanej Błyszczem powstała kaplica z ołtarzem i wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej a rok później na przywiezionym z Dunajca głazie postawiono popiersie Jana Pawła II. Uroczystości na tej biblijnej górze „Tabor” z 16.08.1972 roku upamiętnia coroczna msze św. w oprawie góralskiej. W   pierwszą niedzielę sierpnia począwszy od 2000 roku gromadzą się tysiące uczestników z Polski jak i z całego świata. W czasie Światowych Dni Młodzieży 2016r. obecnych na modlitwie i mszy Św. było ok. 600 Włochów.

06.01. 2002 roku ZP Tylmanowa był gospodarzem opłatka Zarządu Głównego Związku Podhalan.

W lipcu 2002 roku rozpoczął się cykliczny Festyn Misyjny w Tylmanowej, w którym czynny udział bierze Związek Podhalan.

W 2004 roku Związek Podhalan w Tylmanowej wzbogacił się o Izbę Regionalną w której zaczęły odbywać się także posiady góralskie.

Dnia 03.08.2008 roku w niedzielę poprzedzającą Uroczystość Przemienienia Pańskiego Góra Błyszcz w Tylmanowej stała się miejscem modlitewnego spotkania mieszkańców Tylmanowej, okolicznych miejscowości, gości przebywających na wakacjach oraz grup Oazowych. W uroczystości uczestniczył metropolita Krakowski Kardynał Stanisław Dziwisz wraz z biskupem diecezji tarnowskiej Wiktorem Skworcem i arcybiskupem niemieckiej diecezji Bamberg- Ludwigiem Schick.

W czerwcu 2012 roku zorganizowaliśmy wystawę malarstwa na szkle światowej sławy Jana Jachymiaka znanego jako „Picasso” z Tylmanowej.

W 2016 na 680 – lecie istnienia Tylmanowej przedstawiliśmy „Cepiny Tylmanowskie”.

Związek Podhalan w Tylmanowej angażuje się w uroczystości kościele w Wielki Piątek i Wielką Sobotę czuwa przy Grobie Pańskim. Organizacyjnie włącza się także w inne nabożeństwa m.in.: Pasterka, Boże Ciało, majówki i odpusty, prymicje.

Uroczystości kościelne i związkowe uświetnia kapela Tylmanowianie w składzie rodzin Kulasików, Majerczyków, Gabrysi, Zboźni, Tarchałów, Ciesielków.

Skład Zarządu Oddziału Związku Podhalan w Tylmanowej z 2021.r.

Prezes Oddziału ZP  –  Tadeusz Hebda

Wice Prezesi

 – Zofia Piszczek 

– Maria Piszczek

–  Józef Podgórski

Sekretarz Oddziału ZP  – Zofia Brzeźna

Skarbnik  Oddziału ZP  – Zofia Ziemianek

Członkowie  Zarządu ZP

Rafał Poparda

Agnieszka Warzecha

Danuta Tworek

Kronikarz  – Jan Ligas

Chorążowie

 –  Julian Grzywnowicz

 – Jan Piszczek

  – Kazimierz Tworek

 –  Stanisław Ziemianek

https://fb.watch/bX6ljIZ0yh/