W niedzielę 31 lipca odbyły się obchody 100-lecia Krzyża Niepodległościowego na Wzgórzu Iwankowskim połączone z 40-leciem Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan. To była wyjątkowa uroczystość z udziałem m.in.: Marszałka Małopolski Witolda Kozłowskiego, Bp. Leszka Leszkiewicza, Poseł Anny Paluch, Tadeusza Królczyka Wójta Gminy Ochotnica Dolna, licznych pocztów sztandarowych i mieszkańców Gminy Ochotnica Dolna.

„Bogu i Maryi na Chwałę, Ojczyźnie w hołdzie – na pamiątkę Zmartwychwstania Polski 1819 roku” – taki napis umieszczono sto lat temu na Krzyżu Wolności, który został ustanowiony na Wzgórzu Iwankowskim, w paśmie Gorców w parafii Ochotnica Górna. W niedzielę 31 lipca mieszkańcy Gminy Ochotnica Dolna oraz licznie zebrani goście uczcili 100-lecie Krzyża Wolności. Uroczystość poprowadził ks. bpa Leszek Leszkiewicz, który razem uczestnikami nabożeństwa z modlitwą różańcową wyruszył ku górze, na której został umieszczony odnowiony nowy Krzyż Niepodległościowy.

Po przybyciu na Wzgórze uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej przestawiła akademię ku czci Niepodległości Ojczyzny, z kolei baca Jarosław Buczek odczytał Apel poległych, który rozpoczął od wymienienia mieszkańców Ochotnicy walczących w obronie Ojczyzny. Po złożeniu kwiatów i zniczy pod Krzyżem rozpoczęła się uroczysta Msza św. przy udziale 6 kapłanów. Pod koniec uroczystości biskup Leszek Leszkiewicz dokonał poświęcenia odnowionego krzyża a przysięgę na sztandar złożyli nowi członkowie Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan.

Podczas jubileuszu, który po nabożeństwie przeniósł się do Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej Marszałek Małopolski Witold Kozłowski wraz z Poseł na Sejm RP Anną Paluch przekazał na ręce Piotra Króla prezesa Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan nagrodę Polonia Minor z okazji jubileuszu 40-lecia istnienia oraz 100-lecia ustawienia Krzyża Niepodległościowego na Wzgórzu Iwankowskim. Jak podczas przemówienia podkreślił Marszałek nagroda jest wyrazem podziękowań za działalność społeczno-kulturalną, pielęgnowanie tradycji i spuścizny przodków.

Swoje życzenia złożyła również Poseł Anna Paluch życząc wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów w kolejnych latach aktywności. Gratulacje złożył także Tadeusz Królczyk Wójt Gminy Ochotnica Dolna razem z Maciejem Mikołajczykiem Przewodniczącym Rady Gminy Ochotnica Dolna. – To wspaniała uroczystość podkreślająca Państwa zaangażowanie i wysiłek, jaki wkładacie w kultywowanie ochotnickiej tradycji oraz zachowanie tożsamości regionalnej – podkreślił.

W niedzielnych odchodach uczestniczyło 17 sztandarów Związku Podhalan z Podhala i Sądecczyzny a także poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej, Szkoły Podstawowej i Harcerzy z Ochotnicy Górnej, Koła Łowieckiego z Nowego Targu.  Na jubileusz przybyło wielu gości, m.in. Janina Napora Zastępca Prezes Zarządu Głównego Związku Podhalan, Krzysztof Jurkowski Zastępca Wójta Ochotnica Dolna oraz Maria Łojas – Jurkowska Sekretarz Gminy Ochotnica Dolna i Radna Rady Powiatu Nowotarskiego. Obecni byli również Radni Gminy Ochotnica Dolna.