W Gminie Ochotnica Dolna powstał szlak „Kasia Niewiadoma – Ochotnica Challenge”. Składa się on  z 16 odcinków, podzielonych na dwie kategorie: łatwe – fun i trudne – challenge.

Każdy odcinek szlaku „Kasia Niewiadoma – Ochotnica Challenge” jest oznakowany początkową tablicą informującą o tym co nas czeka, czyli jaka jest długość trasy oraz przewyższenia. Ta druga wartość dość jest istotna, bo jak się okazuje nie ma drugiego miejsca w Polsce, gdzie można byłoby na asfaltowych podjazdach zmierzyć się z tak licznymi i stromymi podjazdami. W najstromszym miejscu nachylenie dochodzi do 40%!(Odcinek Twarogi). W najtrudniejszych miejscach czekają na rowerzystów tablice z podanym nachyleniem, a na samym końcu każdego odcinka tablica z wysokością n.p.m. Dodatkowo każdy odcinek jest wyznaczony w rowerowej aplikacji Strava.com, dzięki której można porównać się z innymi. Cała długość szlaku ma ponad 117km z przewyższeniem blisko 3500 metrów!

28 października 2021 roku na placu przy Urzędzie Gminy Ochotnica Dolna Kasia Niewiadoma  wraz z Wójtem Tadeuszem Królczykiem oraz Cezarym Szafrańcem – wykonawcą szlaku odsłoniła pierwszą tablice szlaku rowerowego „Kasia Niewiadoma – Ochotnica Challenge”. Oto jak wyglądała ta wyjątkowa uroczystość:

Odsłonięcie pierwszej tablicy

Odcinki zostały podzielone ze względu na stopień trudności na:
– Trudne – CHALLENGE, 9 odcinków (oznaczone kolorem czerwonym), na tych odcinkach czekają na Was bardzo wymagające podjazdy z odcinkami o nachyleniu przekraczającym miejscowo 20%, a na najbardziej wymagającym Twarogi nawet do 40% z średnim nachyleniem ponad 10%. Zalecamy na tych odcinkach jazdę na rowerach z odpowiednim przełożeniu, które pozwoli Wam wyjechać (np. dla roweru szosowego 34×32). Dodatkowo w związku z tym, że po wjechaniu na szczyt musicie z niego zjechać tą samą trasą rowery powinny być wyposażone w hamulce tarczowe, aby nie przegrzać carbonowych obręczy!

– Łatwe – FUN, 7 odcinków (oznaczone kolorem niebieskim), na tych odcinkach maksymalne miejscowe nachylenie nie przekracza 15%, a średnie jest poniżej 10%. Poprowadzone one są dolinami potoków, gdzie możecie jechać słuchając ich szumu. Odcinki te są idealne na rodzinną wycieczkę, jednak i tutaj zalecamy rowery wyposażone w odpowiednie ,,górski” przełożenia. Zjazdy tylko miejscowo są strome, w większości pozwalają spokojnie jechać w dół podziwiając piękne okolice.

Projekt szlak „Kasia Niewiadoma – Ochotnica Challenge” dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Film z wizualizacją trasy szlaku Kasia Niewiadoma – Ochotnica Challenge znajdziesz na Relive!

Załącznik do pobrania

KASIA NIEWIADOMA - OCHOTNICA CHALLENGE