W dniu dzisiejszym w starym ośrodku zdrowia w Tylmanowej odbyło się uroczyste otwarcie wystawy poświęconej rekonstrukcji zabytkowych rękawic Furmańskich oraz prac Twórców Ludowych z Ochotnicy i Tylmanowej przez Tadeusza Królczyka Wójta Gminy Ochotnica Dolna oraz Panią Małgorzatę Polańską- Kubiak organizatora wystawy. Wystawa podzielona była na dwie części. Pierwsza z nich to prezentacja rekonstrukcji rękawic Furmańskich, a druga to ekspozycja dzieł twórców ludowych z naszej gminy.

Tkanie rękawic furmańskich, zwanych również łapawicami, to tradycja znana niemalże w całym paśmie Karpat. Rękawice utkane z owczej wełny były ciepłe, wytrzymałe i idealnie nadawały się do prac zimowych w gospodarstwie w lesie, nawet przy 30 stopniowym mrozie. Tkali je głównie mężczyźni na przestrzennej formie, zwanej „deską”. Pod koniec XX wieku przestały być potrzebne. Było mniej furmanów i inne rękawice można było niedrogo kupić. Jednak miłość do dziedzictwa przodków spowodowała, że tradycja ta przetrwała wśród Czarnych Górali. Obecnie na SZLAKU TKACKIM RĘKAWIC FURMAŃSKICH można spotkać ponad 20 tkaczy, którzy wykonują na przestrzennych formach nie tylko rękawice furmańskie, ale również czapki, zarękawki, opaski, pantofle. 

Po części oficjalnej przyszedł czas na bardziej swobodne zwiedzanie i podziwianie wszystkich eksponatów. Pani Małgorzata, jako osoba odpowiedzialna za rekonstrukcję rękawic, z pasją opowiadała o procesie ich tworzenia, krok po kroku wprowadzając w świat, który kryje się za tymi unikatowymi przedmiotami. W tych zbiorach znalazły się również rękawice z Tylmanowej oraz Ochotnicy.

Następnie, przeszliśmy do drugiej części wystawy, gdzie mogliśmy podziwiać prace naszych lokalach artystów i rzemieślników. Każde dzieło odzwierciedlało talent oraz pasję naszych twórców, którzy chętnie opowiadali o technikach, których używają przy tworzeniu swoich dzieł.

Wójt podziękował przede wszystkich organizatorom tego wydarzenia oraz wszystkim twórcom w postaci miłego słowa oraz wiosennego kwiatu.

Wystawa jest formą pamięci o bogatej kulturze górali Karpat, ale również ma na celu pokazać młodym pokoleniom wartości dziedzictwa ich przodków. W 2022 roku tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali z Beskidu Sądeckiego zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego (tzw. krajowa lista UNESCO).

Wszystkich zainteresowanych wystawą zapraszamy do starego budynku Ośrodka Zdrowia w Tylmanowej os. Kozielce 295. Wystawa otwarta będzie od 20 lutego do 30 marca w dniach:

Wtorek 8:00-16:00

Środa 8:00-16:00

Piątek 8:00-16:00

W razie pytań prosimy o kontakt pod nr tel. 510 751 783

strona-> https://rekawicefurmanskie.pl/