Pierwszego dnia kalendarzowej wiosny, tuż po godzinie 17:00, kiedy promienie słońca jeszcze delikatnie oświetlały dachy budynków, powitaliśmy nowego gościa – bociana. Wznosząc się majestatycznie w powietrze, biały ptak powrócił do swojego gniazda na szczycie szkolnego budynku w Tylmanowej. W ubiegłym roku zdarzyło się to pięć dni później, co sprawiło, że nasza radość była tym większa. Jako mieszkańcy gminy, cieszymy się, że bocian po raz czwarty z rzędu wybrał to konkretne gniazdo na swoje lęgowe. To dla nas zaszczyt i przywilej móc obserwować jego pracę związaną z odbudową gniazda oraz wspólnie wyczekiwać na przylot jego partnerki.

Już teraz z niecierpliwością spoglądamy w niebo, w nadziei na szybkie jej przybycie, by razem stworzyć kolejne pokolenie tych pięknych ptaków, które przynoszą ze sobą nie tylko wiosenny powiew, ale i nadzieję na nowe życie i zaczarowane chwile obserwacji ich codziennego tańca nad naszym miastem.

Mamy też dobrą wiadomość dla mieszkańców Gminy Ochotnica Dolna oraz wszystkich tych, którzy lubią obserwować bociany. Już wkrótce zamontujemy kamerę, która umożliwi przyglądanie się życiu i pracy bocianów oraz ich poczynaniom na dachu szkoły. Kamera zostanie zamontowanie w oddali, dyskretne, tak aby nie przeszkadzać ptakom.